Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Disclaimer
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Arkiv før 2019
    • Lenker
  • English
Tjen Folket Media
Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Disclaimer
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Arkiv før 2019
    • Lenker
  • English
  • Aktiviteter

Demonstrasjoner for abortrettigheter

  • 7. juli 2022
Last nedSkriv ut


Av en kommentator for Tjen Folket Media.


Denne helga ble det arrangert demonstrasjoner flere steder i Norge, til støtte for kvinner i USA. Som følge av at dommen i “Roe vs. Wade” ble opphevet 24. juni, blir retten til sjølbestemt abort fjernet på nasjonalt nivå. 

Aktivister fra Kampkomiteen i Trondheim skriver at de deltok på en demonstrasjon lørdag 2. juli. Parola for demonstrasjonen var «Bevar abortrettigheter verden over!». Det ble holdt sterke appeller på torget i Trondheim. Det ble sagt at omkring 22 000 mennesker dør årlig etter utrygge aborter, og at enhver innskrenkning av abortrettigheter vil føre til at enda flere mister livet. Det ble understreket at retten til sjølbestemt abort er et resultat av at kvinner har organisert seg og kjempet sammen, og at det er nettopp det at kvinner organiserer seg og kjemper som også i dag vil føre kvinnekampen framover. 

Viktigheten av internasjonal organisering og solidaritet ble løftet fram. Det ble også pekt på at  kvinnebevegelsen, som har kjempet for sjølbestemt abort i Norge, ikke er representert i regjeringsutvalget som skal gjennomgå abortloven og utrede mulighet for sjølbestemt abort opp til utgangen av 18. svangerskapsuke, men at den abortfiendtlige bevegelsen har to representanter i utvalget. Slagordet «Min rett, min kropp, fortsatt sjølbestemt abort!» ble ropt flere ganger .

Lørdag var det også demonstrasjoner i Bergen, Tromsø og Sandefjord, og i Oslo skriver Kvinnefronten at det møtte opp rundt 300 mennesker for å ta avstand fra at 26 delstater i USA er ventet å frata kvinner deres grunnleggende menneskerettigheter. Arrangementet ble holdt ved den amerikanske ambassaden og besto av appeller og musikalske innslag.

Les mer:

USA: Storstilt angrep på kvinners rett til abort

Referanser
Demonstrasjon for abortrettigheter – Kampkomiteen
Kvinnefronten på Facebook

Last nedSkriv ut

Kjære leser!

Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.

Related Topics
  • Abortkamp
  • Kvinnerettigheter
  • Solidaritet
  • USA
Tjen Folket Media
© 2021 Tjen Folket Media

Input your search keywords and press Enter.