Av en kommentator for Tjen Folket Media.
En time før avspark i landskampen Norge–Israel stopper trikk og t-bane i Oslo. Sporveisarbeiderne streiker under parolen «Stans folkemordet, oljefondet ut av Israel».
Også bussjåførene i Unibuss, organisert av Fagforbundet, deltar i den politiske streiken. Leder for Oslo Sporveiers Arbeiderforening (OSA), Ola Floberg, sier det har vært stort engasjement for streiken blant medlemmene.
Fellesforbundet, som også organiserer mange bussjåfører, sluttet seg nylig til streiken, og også mange drosjesjåfører vil delta i markeringen.
Avisa Oslo skriver: «Det betyr at alle trikker og T-baner stanser i 15 minutter fra 17:00 til 17:15. Det skjer før lørdagens landskamp mellom Norge og Israel klokken 18:00.»
Onsdag 26. november varsler LO i Oslo ny politisk streik, også denne mot folkemordet og oljefondets investeringer i Israel. LO i Oslo består av 115 fagforeninger i Oslo med til sammen 105.000 LO-medlemmer.
Oslo Sporveiers Arbeiderforening har uttalt at streiken løper som planlagt på tross av våpenhvilen i Gaza, da de opprettholder kravet om at oljefondet må helt ut av Israel.
Referanser:
Kollektivstreik en time før avspark. Oppfordrer flere til å bli med
Politisk streik for Palestina: – Engasjementet i fagbevegelsen er veldig stort
– Det blir forsinkelser
Kollektivstreiken utvides. Derfor kan det bli bingo om bussen din går eller ikke
Stopper kollektivtransporten i Oslo rett før Norge-Israel
Varslet full stans i T-bane- og trikke-trafikken: Nå rammes også buss og taxi
Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.