Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Disclaimer
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
Tjen Folket Media
Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Disclaimer
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
  • Asia

India: Uttalelse fra Indias Kommunistiske Parti (Maoistene) mot forrædere

  • 1. november 2025

Av en kommentator for Tjen Folket Media.


Indias Kommunistiske Parti (Maoistene) har publisert en uttalelse om en gruppe forrædere som er eksludert fra partiet, etter blant annet å ha overgitt et antall av partiets våpen til fienden. Vi har oppsummert noen av punktene fra uttalelsen. Teksten kan leses på engelsk i sin helhet på nettsiden til den tyrkiske, revolusjonære avisen Yeni Demokrasi og er linket til nederst i denne teksten.

Partiet skriver at politbyrå-medlem «Sonu» overga seg selv til fienden sammen med «Satish» og «Vivek» og totalt 61 personer. Flere våpen ble overgitt til fienden. Som en følge av dette er disse ekskludert fra partiet. Partiet skriver videre at dette er forræderi mot revolusjonen og partiet, og partiet oppfordrer de revolusjonære massene til å straffe dem.

I uttalelsen forklares det videre om tidligere politiske feil som Sonu og Satish har begått og blitt kritisert for gjennom årene, og at deres tendenser til forsoning mot fienden i 2025 gjennomgikk en kvalitativ forandring som et resultat av «Operasjon Kagaar» som førte til at de kapitulerte til fienden. De peker også på at Sonu i økende grad ble egoistisk og søkte komfort framfor revolusjonær oppofrelse.

De skriver at Sonu hadde kontakt med fienden om kapitulasjonen mens han ennå var medlem av partiet og at han forsøkte å splitte partiet i samarbeid med fienden, blant annet gjennom en uttalelse skrevet av Sonu og feilaktig publisert i partiets og dets talspersons navn 15. september. I Sonus falske uttalelse oppfordres partimedlemmer til å legge ned den væpnede kampen og gi fra seg våpen.

Kapitulantene påstår at de skal tjene den revolusjonære saken med andre midler. Dette avviser partiet i uttalelsen sin, hvor de understreker at Sonu og Satish er under statens etteretningsapparat. Folket oppfordres til å kjempe mot dem om de forsøker å opptre i folkets navn i framtiden.

Uttalelsen avsluttes med et løfte om at selv om Sonu og Satish overgir seg, og noen andre kan overgi seg i framtiden, så kommer partiet aldri til å overgi seg. Og at så lenge klasser finnes, så finnes det klassekamper i sin høyeste form: folkekrig. Overgivelser vil ikke endre det faktum. Og derfor vil partiet kjempe for folkets seier tross midlertidige tilbakeslag.

Les også:

IKP (Maoistene): Uttalelse i forbindelse med partiets 21-årsjubileum
Video: Hilsen til maoistene i India fra europeiske antiimperialister

Referanse:
CPI (Maoist): We pledge to the people that our Party will never surrender to the enemy (yenidemokrasi36.net)


Kjære leser!

Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.

Related Topics
  • Folkekrigen i India
  • India
  • Indias Kommunistiske Parti (Maoistene)
Tjen Folket Media
© 2024 Tjen Folket Media

Input your search keywords and press Enter.