Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
Tjen Folket Media
Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
  • Latin-Amerika

Ny aggresjon mot Venezuela

  • 4. januar 2026

Av en kommentator for Tjen Folket Media.


Vi deler herved en uoffisiell oversettelse av et notat publisert av Dem Volke Dienen om angrepet på Venezuela.

Yanquis ¡GO HOME! – Ny aggressjon mot Venezuela

«De forente stater vil på nytt bekrefte og håndheve Monroe-doktrinen for å gjenopprette amerikansk forrang på den vestlige halvkule, og for å beskytte vårt hjemland og vår tilgang til nøkkelområder i hele regionen. Vi vil nekte ikke-hemisfæriske konkurrenter evnen til å plassere styrker eller andre truende kapabiliteter, eller til å eie eller kontrollere strategisk vitale eiendeler på vår halvkule. Dette «Trump-korollaret» til Monroe-doktrinen er en sunn fornuft og kraftig gjenopprettelse av amerikansk makt og prioriteringer, i samsvar med amerikanske sikkerhetsinteresser.»

Dette er USA imperialismens nye nasjonale sikkerhetsstrategi. Monroe-doktrinen går tilbake til den amerikanske presidenten som i 1823 skisserte prinsippene for en langsiktig utenrikspolitikk for USA. Under mottoet «Amerika for (US)amerikanerne» konkurrerte USA aggressivt med europeiske makter om herredømme på det amerikanske kontinent.

I følge denne publiserte strategien bryter yankeeene, i sin aggresjon, alle internasjonale traktater og avtaler, folkeretten og krigens lover, samt sin egen selvvalgte nasjonale «lov».

Omtrent 30 båter har blitt bombet og ødelagt i Karibia og Stillehavet siden 2. september, noe som har ført til at langt over 100 mennesker har blitt drept. Ved å gjøre dette, bryter og undergraver USA-imperialismen alle anerkjente rettsprinsipper. For ingen rettsinstanser er involvert i prosessen med å rettsforfølge angivelige kriminelle; i stedet blir de simpelthen slaktet av militæret.

Blokaden og beslagleggelsen av oljetankere som ikke tilhører yankee-kapital (Chevron er det eneste gjenværende utenlandske oljeselskapet i Venezuela som har lov til å utnytte Venezuelas oljereserver – de største i verden) er ikke noe annet enn sjørøveri. Likevel er det ingen steder et rop om en militær-humanitær intervensjon i Washington for å håndheve demokrati og menneskerettigheter – USA forblir den eneste hegemoniske supermakten og kjemper nettopp for å opprettholde denne statusen.

Ifølge CNN angrep USA et mål inne i Venezuela for første gang på slutten av desember. Målet for angrepet var et havneanlegg. Dette markerer begynnelsen på en ny fase i USAs aggresjon mot det latin amerikanske subkontinentet.

Angrepet skal angivelig ha blitt utført av CIA ved hjelp av droner i et uspesifisert område. Yankeeene hevder å ha angrepet og ødelagt et «stort anlegg». Droneslaget, som angivelig ble utført denne måneden av CIA, representerer en ny eskalering i konflikten som har småkokt i flere måneder.

Dette angrepet representerer et nytt skritt fremover i USAs imperialistiske aggresjon mot Latin-Amerika, da det er den første bombingen av et latinamerikansk land på mange år. Selvfølgelig begynner alt dette uten en formell krigserklæring og i strid med folkeretten og internasjonale avtaler for konfliktløsning.

Selv om yankeeene utvilsomt er de viktigste aggressorene i konflikten, må man ikke overse den tyske imperialismens medskyldighet, som skaper det «demokratiske rammeverket» (gjennom Nobels fredspriser og lignende tull) for legitimeringen av USAs aggresjon, avslutter kameratene.

Referanser

Red Herald: DVD: Yanquis Go Home! – New Aggression against Venezuela


Kjære leser!

Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.

Related Topics
  • Venezuela
Tjen Folket Media
© 2024 Tjen Folket Media

Input your search keywords and press Enter.