Av en kommentator for Tjen Folket Media.
Sionistenes forsvarsminister Katz uttaler at Israel vil okkupere «en sikkerhetssone helt opp til Litani-elven i Libanon». Hundretusenvis av fordrevne libanesere nektes å vende tilbake til sine hjem i det okkuperte området.
Katz uttaler også at det folkemorderske IDF vil fortsette sine operasjoner mot Hizbollah i Libanon, og at fem broer over Litani-elven er sprengt for å hindre Hizbollah i å bruke disse.
Hizbolla uttaler på sin side at den israelske okkupasjonen er en eksistensiell trussel mot Libanon. De lover å kjempe for å hindre denne okkupasjonen. Det er Hassan Fadlallah, representant for Hizbollah i Libanons nasjonalforsamling, som har uttalt dette til Reuters tirsdag 24. mars.
Litani-elven befinner seg 30 km nord for Libanons grense mot Israel.
Samtidig fortsetter Israel sine operasjoner også i Gaza og israelske bosettere utfører nå pogromer mot palestinere på Vestbredden. Siden yankee-imperialistenes angrepskrig mot Iran begynte, har bosettervolden økt. Seks palestinere er drept av bosettere siden 1. mars.
De kriminelle bosetterne har også satt fyr på boliger, kjøretøy og bondegårder. Mer enn 20 bosetterangrep ble rapportert i løpet av én natt, blant annet mot landsbyene Jalud, Qaryut, al-Funduqmiya og Silat al-Dhah.
Siden våpenhvilen trådte i kraft i oktober 2025, er over 680 palestinere blitt drept i Gaza av sionistene. 22. mars meldte Al-Jazeera at fire palestinere var drept i nye luftangrep.
Referanser:
Israel varsler okkupasjon i Sør-Libanon – Siste nytt – NRK
Krigen i Midtøsten – Siste nytt – NRK
Settler Pogroms in the West Bank – The Red Herald
Israeli air strikes on Gaza kill four Palestinians | Israel-Palestine conflict News | Al Jazeera
Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.