Opprinnelig sak av Incendiary News Service, oversatt av Tjen Folket Media
TYSKLAND: Tyrkisk revolusjonær dømt til fem år i fengsel
Av Mike Tavalera
Den 27. juni dømte en tysk rettssak den tyrkiske revolusjonære Erdal Gökoğlu til fem år i fengsel for påstått tilknytning til Folkets Revolusjonære Frigjøringsfront (på tyrkisk, Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi eller DHKP-C). Selv om politiadvokaten la ned påstand om tre og et halv års dom, overgikk dommeren dette uten annen grunn en politisk represjon.
I mange år har Gökoğlu deltatt i aksjoner mot imperialisme og fascisme, både i sitt hjemland Tyrkia og i Europa. Fra 1995 til 2001 var han fengslet i Tyrkia for sitt revolusjonære arbeid. På den tiden ble han med på en sultestreik mot F-type fengslene, høysikkerhetsfengsel hvor innsatte jevnlig ble utsatt for isolering og tortur.
Under hans sultestreik, gikk tyrkiske myndigheter inn med tvungen medisinsk intervensjon, noe som resulterte i at Gökoğlu mistet hukommelsen og fikk Wernicke-Korsakoff syndrom. Når han ble sluppet ut av fengsel emigrerte han til Belgia hvor han søkte politisk asyl og terapi for den alvorlige sykdommen. Han begynte å bli bedre og begynte å organisere igjen.
Vinteren 2016, ble Gökoğlu arrestert og fengslet i Polen i tilknytning til en bulletin send av INTERPOL på vegne av Tyrkias fascistiske regjering.
Etter flere måneders kamp, sultestreik og protester, ble Gökoğlu sluppet ut av fengsel i Polen og returnerte til Belgia. I slutten av 2017 ble han arrestert av belgisk politi, på forespørsel fra tyske imperialister. I desember samme år ble han utlevert til Tyskland, etter en avgjørelse av den belgiske domstolen. Flere måneder senere ble han siktet etter den beryktede tyske loven §§ 129b («Støtte til en utenlandsk terrororganisasjon»)
Incendiary ber leserne om å ta til orde for Gökoğlus løslatelse og løslatelse av alle revolusjonære politiske fanger!

Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.