Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Disclaimer
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
Tjen Folket Media
Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Disclaimer
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
  • Nyheter

Protester mot Tyrkia over hele landet

  • 13. oktober 2019

Av en kommentator for Tjen Folket Media.


Over hele landet har det vært store demonstrasjoner de siste dagene mot Tyrkias invasjon av Rojava/Nord-Syria. I Oslo deltok over 3000 mennesker, hovedsakelig kurdere og venstresideorganisasjoner.

DEMO: I Oslo demonstrerte mellom 3000 og 4000 mennesker mot Tyrkias angrep mot Syria lørdag. Høyt over hodet holdt de bannere med teksten «Stå opp for kurdere i Tyrkia».
TV2 melder at mellom 3000 og 4000 deltok i protesten på lørdag i Oslo.

I Bergen ble demonstrasjonen oppløst av politiet, som hevdet at demonstrasjonen ikke var lovlig siden den ikke var meldt fra til «riktig avdeling». Også et lite slagsmål ble brukt som påskudd for å gripe inn.

Politiet grep inn mot demonstrasjon med hundrevis av deltagere i Bergen.

I Trondheim demonstrerte hundrevis på lørdag med kurdiske flagg og håndskrevne plakater.

Bildet kan inneholde: 2 personer, forsamling og utendørs
Bildet kan inneholde: 1 person, barn og utendørs

Tidligere i uka demonstrerte kurdiske organisasjoner også inne på Oslo S.

kurdere demonstrerer

I Kristiansand deltok Kampkomiteen i demonstrasjonen og skriver følgende på nettsida:

«Så lenge Erdogan-regimet fortsetter dette motbydelige overtrampet, får de ikke fred. For gjennom kurdernes lange historie med kamp, har ingen maktet å knuse det kurdiske folkets kampvilje. En kampvilje for opprør og motstand. For frigjøring og nasjonal sjølråderett.»

Det ble holdt demonstrasjoner i løpet av helga i et tosifret antall byer og tettsteder. For eksempel på Steinkjer nord i Trøndelag.

DEMONSTRERTE: Rundt 30 personer møtte opp i Steinkjer for å vise sin motstand mot Tyrkias krigføring i kurdiske områder i Syria. 
        
            (Foto: Elfi Leinan)

Kjære leser!

Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.

Related Topics
  • Kurdistan
Tjen Folket Media
© 2024 Tjen Folket Media

Input your search keywords and press Enter.