Av en kommentator for Tjen Folket Media.
Over hele verden markeres 1. mai, tross pandemitiltak og represjon. Samtidig fortsetter nyheter om kamp og motstand, og fordyping av krisa og forråtnelsen i det imperialistiske systemet. Vi har oversatt rapporter fra andre land og vil jobbe med å oversette rapporter som blir publisert av andre revolusjonære medier og organisasjoner. Rapportene og nyhetene vil legges ut fortløpende, slik at de siste oversatte rapportene fra nye land ligger øverst.
Sist oppdatert 10.05 kl. 08:36
Østerrike
Antifascist Infoblatt rapporterer: “I store deler av det føderale territoriet ble det holdt ei rekke demonstrasjoner, tog og aksjoner i forsvar for 1. mai! Tusenvis viste at de ikke lot seg skremme, og de utøvde retten sin og kampen for interessene og målene sine på en sjølorganisert måte mens de tok vare på helsa si.”
Chile
Periodica El Pueblo rapporterer: “Vi har blitt sendt denne hyllesten fra tidligere i dag, 1. mai, som bestod av å restaurere monumentet til [den historiske chilenske revolusjonæren Luis Emilio] Recabarren i Almagro Park i Santiago, det blei plassert røde faner og en klar beskjed: Ta tilbake Recabarren! Ned med revisjonismen! Aktivistene forlot stedet mens de ropte slagord til arbeidernes internasjonale dag, en varm hilsen til det internasjonale proletariatet og verdens undertrykte folk.”
“Ta tilbake Recabarren! Ned med revisjonismen!”
“Vi vil gjenta på nytt til våre brødre i elendighet, AT VI BURDE FORVENTE INGENTING fra de rike klassene, som styrer oss, som undertrykker og utbytter oss, og SOM VI BURDE FORVENTE FRA våre egne forente, organiserte og utdannede styrker til å lede arbeidet for framtida. ” – Luis Emilio Recabarren
Ecuador
Forsvarsfronten for Arbeidernes Rettigheter-Imbabura (FDDT-I) trosset pålegget om å holde seg hjemme, og samlet seg ved byens obelisker den 1. mai til ære for det internasjonale proletariatet. Et medlem av FDDT-I uttalte på markeringa: “Det er svært alvorlig at apparatet som vi er grunnmuren til, ryggbeinet til bedrifter, skal skubbe pandemiens byrder, satt i gang av de imperialistiske landa, over på arbeiderklassen. Vi er her som tapre arbeidende menn og kvinner, drevet av sinne, til å huske og minnes den proletariske kampdagen 1. mai. Vi er her for å fortelle denne regjeringa at det eneste den har gjort er å alliere seg sjøl med kompradorborgerskapet, bankmenn, store godseiere (terratenientes), med de som alltid utbytter arbeiderne.” Medlemmet slutta talen sin med “Lenge leve den klassebevisste og kjempende 1. mai! Lenge leve den proletariske 1. mai!” Demonstrantene ropte slagorda “Gjennom kampen, er frihet og rettigheter erobret.” og “Utenom makt, er alt illusjoner!” https://www.facebook.com/100001285407021/videos/3145272338858915/
Brasil
Utdrag fra avisa A Nova Democracia: “Midt under koronapandemien, utførte Coletivo Revolucionário Carcará (CRC) en vellykka propagandaaksjon i Fortaleza, med formålet å markere årets praktfulle 1. mai – arbeidernes internasjonale dag, kynisk kalt “arbeidernes dag” av storborgerskapet og mediemonopolene”
“Beboere i nabolaga Benfica og Rodolfo Teófilo, samt arbeidere og forbipasserende kunne se to bannere med følgende slagord: La de rike betale for viruset! Lenge leve 1. mai! og Det er rett å gjøre opprør!”
“Lenge leve 1. mai! Det er rett å gjøre opprør!!”
“La de rike betale for viruset!”
USA
Austin
Siden forrige oppdatering har Tribune of the People gitt ut en video av demonstrasjonen
Den revolusjonære avisa Tribune of the People melder følgende:
I tillegg til den kjempende 1. mai-marsjen i Austin, var det samlinger og aksjoner i anerkjennelse av en rød 1. mai i forskjellige deler av USA.
Pittsburgh
I Pittsburgh, samla aktivister og folk fra miljøet seg for å markere 1. mai og samle seg for kampanjer forhusleiestreik
.
Los Angeles
I Los Angeles kunne man se graffiti som feiret 1. mai i Macarthur park, samt hammer og sigd malt på motorveien, på avkjørselsskiltet til Boyle Heights.
Støtteaksjon
En revolusjonær ungdom har sendt oss bilder av hans håndlagde plakater til støtte for 1. mai og mot yankee-imperialisme
n.
Charlotte
I Charlotte, feiret leietakere i husleiestreik 1. mai mens de protesterte mot styret deres.
For meg, er 1. mai en bekreftelse på at de som holder den virkelige makta i samfunnet er massene. Det er arbeidet vårt som roterer verden, og det er vårt arbeid som har blitt kapra av imperialistene mot våres egne interesser. Arbeidernes internasjonale dag er et testamente til Karl Marx’ vitenskapelige analyse, at klassekamp er drivkraften for samfunns forandring. Med bidraga til Vladimir Lenin og formann Mao, er vi i posisjon til å forvandle samfunnet.
Sverige: Fire folkekriger – fire byer
Kommunistiska Föreningen melder om følgende aksjon på sine nettsider:
De fire folkekrigene som pågår i verden er en viktig inspirasjonskilde for verdens kommunister. Kamerater i fire ulike byer lagde i år et banner hver som en hyllest til hver folkekrig. Kameratene i Göteborg hengte opp sitt banner sentralt i Göteborg. I Uppsala ble banneret hengt opp over en veltrafikkert sykkelvei. I Eskilstuna ble banneret hengt opp i et proletært nabolag, og i Stockholm deltok kamerater i en protest mot den indiske regjeringens krig mot folket.
Finland: Markering ved gravmonumenter
Den revolusjonære finske nettsida Punalipun melder at det på 1. mai har blitt avholdt markeringer ved gravsteder i byene Turku og Tammerforus. De revolusjonære besøkte monumentene til martyrene fra arbeiderrevolusjonen i 1918. Ved gravene blei det holdt inspirerende taler. Under kan man se bilder fra aksjonene.
Det kan forekomme oversettelses feil i bildebeskrivelsene.
Tampere:
Revolusjonære i Tammerfors som holder bilder av ledere fra den internasjonale kommunistbevegelsen: Formann Gonzalo (i midten), Dr. Sernas (til høyre) og kamerat Taita Manuel (til venstre). Banneret lyder: «Kjemp og gjør motstand!»
Maleri fra Tammerfors: «Det er rett å gjøre opprør!»
Turku:
USA
Vi har mottatt en rapport og bilder fra første mai i Austin fra den revolusjonære nyhetstjenesten Tribune of the People. Vi hilser den revolusjonære 1. mai i USA.
Kort rapport fra første mai marsjen i USA
En marsj for den internasjonale arbeiderdagen ble avholdt i Austin, Texas den 1. mai, som tok gatene tross enorm tilstedeværelse av politi og trakassering fra Trump-støttende reaksjonære. Marsjen hadde sammenstøt med fascistene og noen av dem ble etterlatt blodige i ansiktet. De fleste av de reaksjonæres lille gruppe ble kastet i bakken og slått løs på av revolusjonære.
Politiet dro inn for å dele de to gruppene, og marsjen ble delt en liten stund, for å bevare styrkene sine mot politirepresjonen. De to gruppene fortsatte å marsjere til de seirende kom sammen igjen. Marsjen samlet seg deretter ved fylkesfengselet for å vise solidaritet med demonstranter som hadde blitt arrestert tidligere samme dag i en aksjon for å støtte husleiestreiker. Revolusjonære vaiet det røde flagget utenfor fengselet, og ropte slagord som “Fei denne råtne verden vekk, det er den internasjonale arbeiderdagen!” og bar et banner som sa ”Lenge leve første mai, proletariatets internasjonale dag!”
Revolusjonære i USA er ekstremt fornøyde med de kjempende demonstrasjonene, holdt under restriktive forhold, som uansett kunne gjennomføre revolusjonær vold mot fascister.
Den franske staten
Den franske revolusjonære nettavisa La Causa du Peuple rapporterer følgende fra årets 1. mai:
Denne 1. maidagen ble åpenbart annerledes enn de tidligere, innesperringen har ført til at det ikke er noen store fagforeningsparader eller politiske parader. Men dette hindret imidlertid ikke Jeunes Revolutionnaires (Unge Revolusjonære) fra å gjennomføre aksjoner over hele den franske staten, med opphenging av bannere og budskap hengt opp i vinduene. Bildesamling av aksjoner sett fra over alt (Lyon, Saint-Étienne, Paris, Aubervilliers, Nantes, Clermont-Ferrand, Bordeaux, Caen, Rennes, men også fra landsbygda i Lot et Garonne).












Danmark
Den revolusjonære nettsida Socialistisk Revolusjon rapporterer følgende:

1. MAJ 2020: Proletariske revolutionære går på gaden trods det reaktionære forsamlingsforbud
Vi vil i de kommende dage rapportere yderligere om aktionerne den 1. Maj, Proletariatets Internationale Kampdag. Det gælder både aktioner af revolutionister i Danmark såvel som aktioner udført af de revolutionære i hele verden.
Den 1. Maj er Proletariatets Internationale Kampdag. Og trods den socialfascistiske regerings reaktionære tiltag for at forbyde masserne at gå på gaden, trods de forræderiske pamperes aflysning af 1. Maj demonstrationerne, har man i hele landet og især i København kunnet se et kampvilligt udtryk, med masser af aktioner.
I Fælledparken, hvor proletariatet i Danmark hvert år symbolsk fejrer sin Kampdag og Slaget på Fælleden, den store styrkeprøve der fandt sted i 1872, var den 1. Maj erklæret “aflyst” af imperialismen, reaktionen og revisionisterne. Revisionister som “Kommunistisk Parti” og “Revolutionære Socialister” havde indkaldt til “stormøder på Zoom” (en videochat-app udviklet af den kinesiske socialimperialisme). Kryptofascistiske politikere som Pia Kjærsgaard fra Dansk Folkeparti havde erklæret “den nationale samlings sejr over klassekampen” i og med at den 1. Maj var blevet “aflyst” i pandemiens tegn. Men den 1. Maj, vores klasses dag, lader sig ikke aflyse!
I Kampdagens og klassens navn gik revolutionære på gaden for at udbrede propaganda om den nuværende fascistiske generalprøve i Danmark, samt kendskab til den store Fælles Internationale Erklæring fra de Kommunistiske Partier og Organisationer i hele verden. En løbeseddel blev distribueret og de revolutionære hejste den røde fane med det gyldne hammer og segl, symbolet på Kommunismen. Og trods forsøg fra Politiets side på at skræmme de revolutionære, trods hysteriet omkring “massekarantænen”, trods fascisters provokationsforsøg, trods pampernes kujoneri — trods alt dette, valgte de revolutionære at kæmpe.
Masserne responderede godt. Masserne kender deres folk. De værdsatte at proletariske revolutionære valgte at gå udenfor og markere denne vigtige dag. Og det var et kraftfuldt symbol: Uanset hvor mange man er, uanset hvad reaktionen og forræderne siger, kan og skal man kæmpe og gøre modstand! Der vil altid være en undskyldning for at holde sig indendøre. Men det, der adskiller de revolutionære fra kujonerne, er, at de revolutionære ikke lader sig skræmme, men gør det, der kræves af dem. I lyset af dét fejredes den 1. Maj dette år.
LAD FOLKET STYRE SUNDHEDSVÆSENET!
LAD KAPITALISTERNE BETALE FOR PANDEMIEN!
NED MED DEN NYE KAPITALISTISKE KRISE!
KNUS LØNSYSTEMET – ARBEJDE TIL ALLE!
FORSVAR VORES DEMOKRATISKE RETTIGHEDER!
KÆMP FOR DEN SOCIALISTISKE REVOLUTION!
FORÉN JER UNDER MAOISMEN!
Sverige
Stockholm
Indiensolidaritet holdt en demonstrasjon utenfor den indiske ambassaden
Ei gruppe folk samla seg utenfor den indiske ambassaden i går(1. mai). Der blei det spilt sanger, holdt en tale og ropt slagord. Ansatte fra ambassaden kom til innganga for å klage. Vi spurte de ansatte om å åpne døra for å snakke, men de nekta. Istedenfor kom det ut en aggressiv mann som tok et bilde når folk gikk. Kamerater stoppa han fra å ta flere bilder og kalte han en “hindufascist”. Ambassadens ansatte ringte til politiet og fire biler kom i høy hastighet for å finne deltakere, men det klarte de ikke.
Saken kan leses i sin helhet på engelsk her: http://www.indiensolidaritet.org/?p=5533
Tyskland
Den revolusjonære nettsida Dem Volke Dienen melder følgende om første mai:
Fra første mai i Forbundsrepublikken Tyskland
Årets 1. mai-feiring i Forbundsrepublikken Tyskland (BRD) var preget av den pågående krisa i det imperialistiske systemet, og det som faktisk er en unntakstilstand erklært av staten under påskudd av å “bekjempe koronaviruset” på den ene sida, og på den andre sida kampen til progressive krefter og massene mot dette.
Derfor har maoister i BRD, sterkt inspirert av den grunnleggende føringa i den internasjonale fellesuttalelsen til marxist-leninist-maoistiske partier og organisasjoner tatt i bruk forskjellige taktikker, som deltakelse i organisering av tog og demonstrasjoner for å fordømme unntakstilstanden og det at den tyske imperialistiske staten setter sin egen grunnlov til side, særlig gjennom å benekte forsamlingsretten og retten til å demonstrere, så vel som organisering av markeringer i proletære strøk, og deltakelse i alle kampformene til massene. Kamerater reiste også røde faner med hammer og sigd i flere byer (også venner som ikke er maoister hadde liknende aksjoner https://komaufbau.org/bericht-vom-revolutionaeren-1-mai-2020/ ).
Disse aksjonene ble utført i en kontekst hvor de gule fagforeningene hadde avlyst deres arrangementer (og erstattet dem med en dårlig spøk: “Online-protester”!), og initiativet og demonstrasjonene var hovedsakelig utført av det som gjerne kalles “den ikke-parlamentariske venstresida”. Svært få tog ble holdt, og de som ble utført i Leipzig, Magdeburg, München og Stuttgart er derfor positive eksempler som fortjener framheving. Det er også en bra ting at “kveldstogene” og aktivitetene, sjøl med store begrensninger, kunne bli utført i Berlin og Hamburg. Mange mindre demonstrasjoner ble utført over hele landet. Men det må fortsatt bemerkes at mange er i en slags sjokktilstand og ikke vet hvordan de skal gå framover.
Det som må være helt klokkeklart for alle og enhver, er at den pågående situasjonen, den dypeste krisa i det imperialistiske systemet siden andre verdenskrig med alle dens konsekvenser, ikke er noen slags ond drøm som vil gå vekk etter at den helsemessige krisa er over. Dette er realiteten, dette er klassekampens konkrete virkelighet, og oppgaven er å fjerne illusjonene og kaste oss inn i den, sånn som det er uttalt i den internasjonale erklæringa.
Forholda for å raskt utvide den revolusjonære bevegelsen er ypperlige, og kommunistene må ta fast grep om deres ansvar og stille seg i spissen for kampen til massene, utvikle organisasjonsformer skikkelig for å endre kampformene. Alle ideer om at “ting vil gå tilbake til normalen” er feil. Den revolusjonære situasjonen avanserer raskt, i sin ujevne utvikling, og det er en bra ting. Derfor må aktivitetene under årets 1. mai bli sett på som bare en del av den ydmyke begynnelsen til de store kommende kampene.
Under følger det korte rapporter fra aksjonene i forskjellige byer hvor maoister var aktive den 1. mai – vi har bare har tatt med noen få bilder fra hver enkelt by, mer omfattende billedlige inntrykk vil garantert bli publisert av kameratene senere.
Berlin
Flagg ble hengt opp i morgentimene i det proletære kvartalet Marzahn.
En uannonsert demonstrasjon ble holdt i Hohenschönhausen.
Bremen
Flagg ble blant annet hengt opp fra et Høyhus i Tenever.
I Bremen ble en demonstrasjon holdt av en allianse danna på kort varsel, som ble registrert på ruta som DGB (tysk fagforeningsforbund) tidligere hadde avlyst. 50 demonstranter hadde blitt tillatt ifølge restriksjonene iverksatt av lokale myndigheter, mens det dobbelte antallet møtte faktisk opp. De lokale myndighetene og politiet hadde allerede trakassert demonstrasjonen i forkant med forskjellige restriksjoner og nedgradert den til en hul frase om angivelig forsamlingsfrihet. Vilkåra var: En begrensning på 50 folk, to meters avstand fra hverandre, oppdeling av demonstrasjonen i fem grupper med ti deltakere hver, som skulle holde tre meter fra hverandre, forbud mot å dele ut flygeblader og liknende. Likevel så starta demonstrasjonen med rundt 100 deltakere, som viste hva de tenkte om den erklærte unntakstilstanden og vilkåra til de lokale myndighetene.
Men politiet gikk for langt et stykke ut i ruta, ikke bare fordi antallet deltakere var langt over den tillatte grensa, men også fordi demonstrantene ikke brydde seg stort med å følge vilkåra, flygeblader ble delt ut og aviser solgt under demonstrasjonen. Derfor stoppa politiet demonstrasjonen igjen og krevde at vilkåra skulle møtes, særlig når det kom til antall deltakere. Disse forholda ble høylytt fordømt av demonstrantene, og en annen spontan demonstrasjon ble kunngjort uten videre om og men fra de var som “for mye”, som gikk et stykke fra den første demonstrasjonen.
Politiet brukte oppsplittingen av demonstrasjonen til å trakassere begge togenes deltakere ytterligere. Den andre demonstrasjonen ble blokkert rett før den tok slutt av motorsykkelpoliti og ble nekta å gå videre, men de kom seg videre via en omvei til togets destinasjon, hvor det på nytt ble gjort forsøk på å stoppe den andre demonstrasjonen for å tilslutte seg den første. Også på veien til den siste destinasjonen ble bakdelen av toget stoppa av politiet rett før katedraltorget. Politiets inngrep ble høylytt fordømt over megafon, det var litt argumentasjon med politiet og til slutt ble politiets blokader omgått. Bremen-politiet og resten av den utøvende makta viste klart denne 1. mai hva forsamlingsfriheten er verdt for dem, og hvordan det angivelig liberale Bremen håndhever loven i praksis.
For de revolusjonære i Bremen var den kjempende gjennomføringen av demonstrasjonen mot politiets vilkårlighet og mot unntakstilstanden en stor suksess, og det er viktig å fortsette å stå sammen og ikke la seg splittes over spissfindigheter.
Etter 1. mai-demonstrasjon ble det også en kort antifacistisk mobilisering i Bremen, fordi det hadde blitt gjort kjent at noen fascister fra Niedersachsen var på vei til Bremen. Som forholdsregel hadde politiet også okkupert hele området rundt sentralstasjonen, i frykt for anti-fascistiske protester. Men fascistene kom seg ikke engang til Bremen og fikk ikke i stand noe møte.
Sent på ettermiddagen ble det organisert et tog med slagordet “1. mai – kjemp sammen” for anledningen, som ble annonsert på kort varsel av alliansen, som også i fjor hadde organisert en alternativ demonstrasjon til DGB. Også her deltok noen maoister og delte ut noen flygeblader.
Essen
I morgentimene ble det hengt opp flagg.
I Essen kom tillatelsen til 1. mai-markeringa, organisert av en allianse av forskjellige revolusjonære organisasjoner, på siste mulige tidspunkt, fra administrasjonen for den føderale staten Nordrhein-Westfalen, og markeringa ble utestengt fra bysentrumet med argumentasjon om at den ville tiltrekke seg for mye oppmerksomhet. Til tross for den plutselige omplasseringa møtte flere enn de tillatte 50 opp for å delta på markeringa, ikke minst fordi markeringa til slutt ble holdt i Katernberg nabolag – et distrikt som tilhører de dypeste og bredeste massene, og hvor revolusjonære organisasjoner har utvikla arbeidet sitt over tid. Dette viste seg særlig mot slutten av demonstrasjonen da politiet trakasserte venner av Initiativet for Rettferdighet for Adel for deres fordømmelse av politiets drap av Adel B.
Om kvelden ble det i løpet av kort tid mobilisert et antall av folk som samlet seg på plassen hvor Adel ble myrdet. Etter ett minutt stillhet og to to korte taler dedikert til Adel, ble Internasjonalen sunget sammen med naboer, venner og Adels familie.
Frankfurt am Main
I morgentimene ble flagg hengt opp.
Freiburg
I morgentimene ble flagg hengt opp.
I Freiburg by arrangerte revolusjonære organisasjoner på morgenen et besøk ved Seepark-Garden, hvor faner ble reist og løpesedler og propaganda delt ut. Klokka 13 kunne Internasjonalen bli hørt gjennom hele parken. Samtidig ble det mobilisert til å delta på en markering klokka 14 i sentrum ved torget til den gamle synagogen, hvor ei gruppe revolusjonære deltok sammen med en bred plattform av forskjellige organisasjoner. Spesielt bør det framheves deltakelsen til en gruppe sympatisører for arbeiderkampen i logistikkbedriften Arriva/Rela, som mobiliserte med en banner på tysk og rumensk (en betydelig del av arbeidsstyrken er fra Romania) for å slåss for håndhevelse av minstelønna i bedrifta.
Hamburg
I morgentimene ble det hengt opp flagg.
Til tross for massive restriksjoner på ytrings- og forsamlingsfriheten, samla det seg rundt 150 folk i Hamburg. De restriktive vilkåra inkluderte en begrensning på 25 deltakere og en stasjonær markering på fortauet. Likevel kom det mange folk til “Alliansen 1. mai 2020 Hamburg”-arrangementet. Arbeidere, andre arbeidende og intellektuelle, men også en relativt høy andel kvinner, unge og gamle, kommunister, fagforeningsfolk, anarkister, folk fra Balkan, Asia, Afrika, Latin-Amerika, gamle kjenninger og mange nye fjes – alle sto de samla mot unntakstilstandens drakoniske restriksjoner.
Reaksjonen samlet raskt 2-3 ganger flere politifolk enn demonstranter, samt flere vannkanoner, dermed stoppa de toget. Likevel ble gata tatt. Hykleriet til herskerklassen ble i de militante talene fordømt. Vår sang, Internasjonalen, ble sunget sammen. Et oppløftende øyeblikk som ble tatt imot med stor applaus.
Etter en kort stund erklærte politiet arrangementet oppløst og begynte å true folk. Men markeringa fortsatte helt til de sjøl bestemte å slutte møtet.
Vi ønsker å uttrykke vår glede og stolthet over at den sterke antifascistiske mobiliseringa (det var titalls aksjoner av forskjellige art i hele byen) og at statens frykt for massene førte til faktumet at ingen nazistiske demonstrasjoner fant sted i Hamburg på 1. mai. Derfor vil vi hilse varmt til alle antifascistene som var på gata denne dagen.
I løpet av kvelden var det masse slagsmål, barrikader ble satt opp og politiet angrep. Politiet trakasserte også journalister for å hindre de fra å skrive om saken.
Det har blitt bevist å være sant: 1. mai kan ikke forbys!
Heidelberg
I morgentimene ble det hengt opp flagg.
Karlsruhe
I morgentimene ble det hengt opp flagg.
Weimar
I morgentimene ble det hengt opp flagg.
Vi publiserer også bilder fra aksjonene til de tyrkiske kameratene i Partizan her i FRG:
Wuppertal
Nürnberg
Ulm
Stuttgart
Libanon: Den folkelige kampen vokser igjen
NRK skriver at de folkelige protestene i Libanon vokser fram igjen i fortvilet motstand mot økonomisk krise og knallhard represjon mot massene:

Protestene har blitt voldsomme, der den reaksjonære volden fra soldater og politi er møtt med massenes rettferdige og opprørske vold.
Violent protests erupt in Lebanon as pandemic makes financial crisis worse (CNN)
Colombia: Gerilja avslutter våpenhvile
Mandag denne uken varslet geriljaen ELN (Den nasjonale frigjøringshæren) at 1. mai ville de bryte sin ensidig pålagte våpenhvile. Dermed er en måneds våpenhvile over for ELN, som står igjen som Colombias største væpna gruppe etter at FARC la ned sine våpen. ELNs første geriljasoldater ble trent av revisjonistene i Cuba og organisasjonen har også hatt mange geistlige katolske ledere, folk som har predikert vekkelsesteologi.
Selv om ELN ikke er under kommunistisk ledelse så viser konflikten likevel forråtnelsen i den gamle colombianske staten og den universelle loven om at vold er revolusjonens fødselshjelper.

Hellas: Revisjonister markerer 1. mai på gata
Fagforeningsfronten PAME, som domineres av revisjonistpartiet KKE, har gjennomført 1. mai-markeringer på gata i Athen og andre byer. Syntagma-plassen foran det greske parlamentet har blitt fylt opp av demonstranter iført masker og med god avstand seg imellom.

USA: Trump truer Kina på nytt og børsene faller
Børsene har gått noe opp de siste ukene, men nå gjør de yankee-amerikanske børsene et nytt dykk ned etter at Trump har angrepet Kina enda hardere verbalt. Den krigerske retorikken mellom imperialistene skjerpes midt i pandemien. Storselskaper som hittil har tjent på begynnelsen av krisa, som Amazon og Apple, har nå fått større problemer. For eksempel går Amazon-ansatte til koordinerte sykemeldinger i protest mot elendige arbeidsforhold under pandemien.
Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.