I juli er det gjennomført solidaritetsaksjoner over hele verden med indiske intellektuelle og revolusjonære som den gamle indiske staten holder som politiske fanger. Fremst i solidariteten nevnes poeten Varavara Rao og professor GN Saibaba, to gamle og syke menn som tross høy alder og sykdom befinner seg i den gamle statens skitne fangehull.
Våre kamerater i New Epoch Media skriver 11. august om den internasjonale solidaritetskampanjen med de indiske politiske fangene som har utviklet seg i juli og august.
Den gamle indiske staten regjeres i dag av det fascistiske regimet til Modi og hans parti BJP. De fører krig mot folket, hovedsakelig de fattigste, de “kasteløse”, fattigbøndene i landets indre. Krigen føres på vegne av store selskaper og imperialister som plyndrer landets indre for ressurser, for eksempel mineraler, og arbeidskraft.
Deler av massene reiser seg mot imperialismen og føydalismen, mot Modi-regjeringen, og hundretusener reiser seg under ledelse av Indias Kommunistiske Parti (Maoistene) [CPI(Maoist)]. De utvikler folkekrigen videre i landet, gjennom Folkets geriljafrigjøringshær (PLGA), og de leder oppbygginga av ny makt midt i den nydemokratiske revolusjonen i verdens nest mest folkerike land.
Varavara Rao er 81 år gammel, og ble kastet i fengsel i 2018. Siden dette har helsa hans stadig blitt dårligere og 19. juli i år testet han positivt for Covid-19. Viruset blir et våpen for de reaksjonære herskerne i India, som slik kan kvitte seg med brysomme opposisjonelle. De har også satt i verk de mest ekstreme og brutale tiltak mot massene. Fattige løsarbeidere har dødd av sult, sykdommer og utmattelse når de er drevet fra arbeidet og har måttet begi seg ut på veiene i landet.
CPI(Maoist) skriver at krisa i imperialismen i verden også slår ut for fullt i India og har ført til voldsomme protester mot regjeringen fra folket over hele landet. De skriver at regjeringen og BJP, samt den fascistiske moderorganisasjonen til BJP som heter RSS, bruker fascistiske paramilitære gjenger som Tukde Tukde og “de urbane naxalittene” til å slå ned på protestene med vold.
Kameratene fra New Epoch Media skriver (vår oversettelse):
“Varavara Rao har kjempet for det indiske folket i mer enn et halvt århundre, og har slik gitt et flott eksempel på hva det vil si å gi livet for folket. Han var lederen for den Revolusjonære Demokratiske Fronten (RDF), en frontorganisasjon som forener mange progressive og demokratiske krefter for demokratisk revolusjon i India. Denne revolusjonen utvikles gjennom folkekrig, leda av CPI(Maoist). Det er den mest utvikla revolusjonen i verden. Varavara Raos liv og arbeid viser at kampen for demokratiske rettigheter ikke kan skilles fra den revolusjonære kampen. Imperialismen tenderer mot å undergrave og fjerne også folkets demokratiske rettigheter, ved å ta i bruk fascistiske metoder, i sitt jag etter å undertrykke og utbytte folkemassene stadig mer. Særlig skjer dette i en situasjon der en krise fordypes.”
Kameratene skriver videre at utviklinga av den demokratiske og revolusjonære kampen er grunnen til at herskerklassen nå de facto forsøker å ta livet av Varavara Rao, samt G. N. Saibaba, 12 andre tiltalte i Elgar-Parishad-saken, og titusener andre politiske fanger i India.
De skriver at mange steder i verden slår myndighetene nå hardt ned på revolusjonære i planlagte kampanjer, men at solidariteten med de politiske fangene gir en sterk impuls til de demokratiske og revolusjonære kreftene i verden og at den reaksjonære gamle indiske staten, og alle andre reaksjonære krefter, vil mislykkes i å knuse revolusjonen. Jo mer de bekjemper revolusjonen, jo mer vil revolusjonen vokse og til slutt fortære dem.
I India har det i løpet av juli blitt gjennomført militante streiker, blant annet i solidaritet med Varavara, dels overlappende med Martyrenes Uke fra 28. juli til 3. august – en uke der den revolusjonære bevegelsen i India hedrer martyrene i den indiske revolusjonen. Det er også gravd opp veier og blitt brent traktorer som sabotasje mot storselskaper og imperialister.
En rekke organisasjoner og offentlige enkeltpersoner har vist sin støtte til de politiske fangene. En internasjonal erklæring for å løslate G. N. Saibaba er for eksempel underskrevet av 130 verdenskjente intellektuelle, blant dem Judith Butler og Noam Chomsky.
Dette er bare noe av solidariteten som er vist. Revolusjonære i mange land har vist sin støtte med mange slags aksjoner og aktiviteter, blant annet i Brasil, Mexico, Ecuador, USA, Tyskland, Østerrike, Italia, Frankrike, Galicia og Catalonia.
Se New Epoch Media for flere bilder.
Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.