Skrevet av Serran Soledad, opprinnelig publisert av Tribune of the people 13.11.2020.
Oversatt for Tjen Folket Media av en bidragsyter.
Oxnard: Aktivister protesterer mot den andre politiskytingen på en måned
Forrige fredag samla rundt 20 personer seg til en protest leda av Oxnard Revolutionary Study Group (OxRevStudy). Den spontane aksjonen blei holdt som et svar på at 32 år gamle Javier Magana blei skutt og drept av Ventura-politiet etter en biljakt natta før.
Aksjonen begynte med at aktivister holdt taler som fordømte skytinga og de herskende klassemedienes forsøk på å nok ei gang rettferdiggjøre et dødsfall i henda på de lokale politimyndighetene ved å hevde at Magana var bevæpna.
Dette var det andre politidrapet i Ventura på en måned. Den første var Austin Manzano, en 24 år gammel autistisk mann som forsøkte å ta livet sitt ved å veive med en falsk pistol mot en politimann. Manzano blei skutt av Ventura-politiet med AR-15 rifler bare to minutter etter de kom til stedet. Han døde på sykehuset som følge av komplikasjoner fra skuddskadene.
Aktivister med bluss og et stort banner som det sto «Bekjemp polititerror med revolusjon» leda protesten fra Plaza Park gjennom sentrum.
En OxRevStudy-aktivist agiterte og forklarte folkene på de nærliggende restaurantene og bedriftene hva som nettopp hadde skjedd. På et tidspunkt reiste en mann og ei kvinne seg fra en uteplass og løfte knyttnevene i støtte.
Før de gikk tilbake til parken, stoppa protesten ved politistasjonen der aktivister holdt appeller. En taler forklarte: «Uansett om det er demokrater eller republikanere i embetet, vet vi at bare revolusjon kan kvitte oss med polititerror for alltid!»
Nylige rapporter fra de borgerlige nyhetene hevder Magana løp fra bilen sin og blei skutt etter angivelig å ha løsnet skudd med pistolen sin og deretter retta den mot politibetjenten som jaga ham.
På spørsmål om rapporten sa en OxRevStudy-aktivist til Tribune: ”Vi vet ikke hva som egentlig skjedde. Vi har bare politiets ord på det, som ofte lyver åpenlyst for å rettferdiggjøre drap. Men sjøl om han var bevæpna og skøyt tilbake, skjønner jeg hvorfor. Han blei forfulgt. Han blei jakta på. Når politiet terroriserer oss hver dag, og dreper oss uten å nøle, kommer folk til å skyte tilbake. Det er folket som forteller deg at de har fått nok.”
Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.