Av en kommentator for Tjen Folket Media.
BA skriver om fortsatte dårlige forhold på McDonalds-restaurantene i Bergen. 2 år etter de første avsløringene er det igjen avslørt at ansatte blir presset til å jobbe syke og uten pauser.
BA skriver at de har snakket med 8 nåværende og tidligere ansatte som beskriver underbemannede vakter med høyt arbeidspress. At folk som blir bedt om å stille på jobb tross sykdom. At ledelsen bruker lang tid på å svare, eller ikke svarer på meldinger og forespørsler fra de ansatte. Og uforutsigbare vaktlister som ikke er tilpasset de ansattes behov.
Ledelsen i McDonalds Norge avviste kritikken og sa de har “hyggelige kolleger som jobber godt sammen og trives”. Og viser til resultatet av sine egne medarbeiderundersøkelser.
Etter rushtidene i restauranten forteller de ansatte at de fortsatt presses til å jobbe uten pauser for å vaske og rydde.
Dette er ikke første gang dårlige forhold har blitt avdekket på McDonalds-restaurantene i Bergen. I 2021 ble det avslørt at arbeidere jobbet lange skift uten pause, mat og drikke som førte til at de ansatte besvimte og skadet seg. For resultatene på denne restauranten på Lagunen i Bergen ble det gitt store bonuser på hovedkontoret i Oslo. Etter avsløringene i BA kunne man lese om at nye ledere ble satt inn og at nye avtaler skulle løse dette.
McDonalds har også satt opp reklame i Bergen og Oslo med teksten:
«Søk jobben 7 av 10 ikke vil ha.»
Sett i sammenheng med disse avsløringene og hvordan denne bransjen er kjent for å utnytte arbeidere, særlig unge folk og for dårlige arbeidsforhold viser det hvordan det som skjer ikke bare er avvik. Men en del av kulturen ledelsen i denne bransjen har for hvordan man behandler arbeidere.
Referanser
https://www.ba.no/reagerer-pa-mcdonald-s-reklame-jager-ungdom-vekk-fra-bransjen/s/5-8-2162767
https://www.ba.no/julie-sluttet-i-protest-helselose-tilstander-i-mcdonald-s/s/5-8-1713171
Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.