Bilde: Grensegjerde rives ned med bulldoser på Gaza.
Av en kommentator for Tjen Folket Media.
Lørdag 7. oktober har palestinske styrker angrepet sioniststaten Israel i et storstilt angrep på dagen 50 år etter Jom kippur-krigen i 1973.
Det er Hamas, som regjerer på Gaza, som har initiert angrepet og som nå tar til orde for at alle palestinere skal gripe til våpen og reise seg mot okkupanten. Angrepet begynte med blant annet 5000 raketter som ble skutt inn mot israelsk-okkupert jord, og væpnede grupper har brutt gjennom murer og grensegjerder. Flere hundre palestinere har tatt seg gjennom gjerdene, og opererer nå bak fiendens linjer. Ifølge det israelske militæret pågår det nå kamper på 22 steder i nærheten av Gaza.
Den israelske regjeringen har på sin side erklært «full krig» og lovet hevn som skal overgå alt de hittil har påført det palestinske folket av lidelser. Allerede er minst et par hundre palestinere rapportert drept fra lokale myndigheter i Gaza.
Forskere og kommentatorer sier at situasjonen er svært alvorlig og at det er et historisk angrep som ble utviklet denne lørdagen. Flere forventer store sammenstøt og blodige kamper i tiden som kommer.
Det vil også med stor sannsynlighet utvikles støttekampanjer for palestinerne, som nå forventer brutale hevnangrep fra sioniststaten.
Referanser
Israel-Palestine escalation live: Gaza under bombardment after Hamas attack – Al Jazeera
Netanyahu says Israel is ‘at war’ as Palestinian militants launch surprise air and ground attack from Gaza – CNN
Israel says it is ‘at war’ after Hamas surprise attack – CNN
Jom kippur-krigen – Wikipedia
Dette endrer alt – NRK
150 drept i Israel – 198 drept i Palestina – NRK
Den israelsk-palestinske konflikten – Siste nytt – NRK
FN-utsending: – Kan regne med en kraftig opptrapping av situasjonen – NRK Urix
Kommentar: Dette blir brutalt – VG
Trygler om hjelp ved Gazastripen: – De prøver å bryte seg inn i huset mitt. Jeg er med to små barn – VG
Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.