Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Disclaimer
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
Tjen Folket Media
Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Disclaimer
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
  • Aktiviteter

Aktiviteter de siste ukene

  • 22. november 2024

Av en kommentator for Tjen Folket Media.


Kampkomiteen har deltatt i demonstrasjoner for Palestina, og satt opp plakater for den internasjonale dagen mot vold mot kvinner 25. november. Vi oppfordrer til å delta i markeringene og følge med på Kampkomiteens nettside for informasjon om oppmøte.

Innhold

  • Stjørdal: Plakater mot vold mot kvinner
  • Trondheim: Demonstrasjon for Nord-Gaza
  • Bergen: Demonstrasjon for Palestina
  • 25. november 2024: Uttalelse fra Kampkomiteen

Stjørdal: Plakater mot vold mot kvinner

Tirsdag 12. november satte aktivister fra Kampkomiteen opp plakater i sentrum i Stjørdal, øst for Trondheim. Plakatene bar slagordene “Bekjemp vold mot kvinner!” og “Slå tilbake, knus patriarkatet!” og ble satt opp i anledning den internasjonale dagen mot vold mot kvinner, 25. november. 

Trondheim: Demonstrasjon for Nord-Gaza

Lørdag 16. november deltok Kampkomiteen i Trondheim i demonstrasjon for Nord-Gaza. Demonstrasjonen startet med appeller og musikk på torget. I appellene ble det blant annet understreket at det som skjer på Gaza er etnisk rensing og folkemord, og at selskaper, delvis eid av den norske staten, profiterer på produksjon av våpen til Israel. Den amerikanske visesangeren David Rovics og Kamera Emanuel sang. Etterpå gikk demonstrasjonen i tog gjennom sentrum mens det taktfast ble ropt slagord som “La Gaza leve, la barna leve,” “Opphev blokaden,” “From the river to the sea, Palestine will be free!”

Bergen: Demonstrasjon for Palestina

Ukentlige lørdagsdemonstrasjoner for Palestina i Bergen fortsatte i uke 46. Et titalls aktivister trosset vind og regn og samlet seg på Biblioteksplassen i solidaritet med Palestina og motstandskampen. Flere forbipasserende stoppet opp under halvtaket rundt plassen og fulgte med på appellene.

Demonstrasjonen falt samme lørdag som den årlige Lysfesten i Bergen, som foregikk samtidig som demonstrasjonen bare 500 meter unna. Det ble holdt flere appeller, blant annet om den forlengete bevæpningen av politiet som rettferdiggjøres med «økt trusselnivå mot jødiske og israelske interesser». Aktivisten bemerket i appellen sin at skattepenger dermed direkte går til å beskytte en folkemordsstats eiendom og interesser i Norge. En annen appell handlet om den økende repressjonen som møter palestinaktivister verden over, og om viktigheten av internasjonal solidaritet.

25. november 2024: Uttalelse fra Kampkomiteen

Kampkomiteen skriver at som tidligere år vil 25. november, den internasjonale dagen mot vold mot kvinner, markeres i flere byer i Norge. De oppfordrer i en uttalelse til å markere dagen i en internasjonalistisk ånd, blant annet ved å vise solidaritet med palestinske kvinner som kjemper mot det sionistiske folkemordet.

Les uttalelsen her:

25. november 2024: Uttalelse fra Kampkomiteen

Referanser:
Stjørdal: plakater mot vold mot kvinner
Trondheim: Demonstrasjon for Nord-Gaza
Bergen: Demonstrasjon for Palestina
25. november 2024: Uttalelse fra Kampkomiteen


Kjære leser!

Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.

Related Topics
  • 25. november
  • Demonstrasjoner og markeringer
  • Kvinnekamp
  • Palestina
Tjen Folket Media
© 2024 Tjen Folket Media

Input your search keywords and press Enter.