Av en kommentator for Tjen Folket Media.
De siste tiårene har flere imperialistiske makter økt sin rolle i og rundt det arktiske hav, blant annet Canada som nå har lagt fram en ny 37-sider lang plan for økt inflytelse i regionen. Planen kommer hovedsaklig som en reaksjon mot de russiske og kinesiske imperialistmaktene, som i nyere tid har økt sin rolle i området i det som kalles en kamp for den nye «arktiske silkeveien».
Canada har i planen detaljert nye strategier for å motvirke russiske interesser i området og for å øke sin egen inflytelse. Planen innebærer både diplomatiske og militære trekk blant annet gjennom å etablere konsulater i flere av byene på Grønland og styrke avtaler med USA, Danmark, Sør-Korea og Japan. Blant annet skal de også bygge opp og utvide sine arktiske styrker, spesielt gjennom utviklingen av nye krigskip.
Det var ikke før noen år siden at imperialist maktene først fikk en økt interesse i området, dersom økende klimaendring truer med å smelte store deler av isen og skape en ny nordlig handelsrute som går forbi USAs interessesoner, som i mange tiår har holdt de russiske og kinesiske imperialist maktene utelåst fra å øke sin inflytelse i Europa. Spesielt med økende farer rundt Suez-kanalen sees den nye nordlige handelsruten ikke bare på som en raskere og enklere vei til Europa, men en som også negerer Yankee-imperialismens makt over verdenshandelen, ettersom deres interesser i Suez-kanalen og Singapor ville vært forgjeves om den kinesiske sosial-imperialismen kunne oppnå direkte handel til Europa.
Canada er heller ikke de eneste som øker sin rolle i området. Også norsk, svensk og finsk imperialisme har sterkt økt sin inflytelse i området. Spesielt nå som alle er medlemmer av NATO gjøres dette gjennom militæreøvelser og felles forsvarsavtaler.
Det er også viktig å peke ut at dette ikke bare er en kamp av rivalisering eller om nye handelsruter men også om den arkistiske sirkelens undertrykte folk og nasjoner. Gjennom denne planen øker ikke bare Canada sin egen inflytelse i området men også utbyttingen av den undertrykte Inuitnasjonen, ikke bare i sine egne områder men også på Grønland, der Inuitmassene primært undertrykkes under dansk imperialisme.
Les også:
Referanser:
Why is Canada scrambling to counter Russia, China in the arctic? – Al Jazeera
US wary of China-Russia cooperation in increasingly strategic arctic – Al Jazeera
Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.