Av en kommentator for Tjen Folket Media.
Den danske regjeringen har vedtatt «anti-sjikaneregler» for universitetene skriver avisa Khrono. Kommentatorer mener dette ar angrep på ytringsfriheten.
Det er ingen hemmelighet at bakgrunnen for regelverket er studentdemonstrasjoner i solidaritet med Palestina. I desember gikk den danske forsknings- og utdanningsministeren ut og kalte demonstrantenes oppførsel «asosial» og «antidemokratisk». Hun var også åpen på at ytringsfriheten burde reguleres mer på universitetene enn ellers i samfunnet, og at ytringer som ifølge dansk lov ikke er ulovlige ikke nødvendigvis bør tillates på universiteter.
Regelverket består av fire prinsipper:
- Alle politiske ytringer skal foregå med respekt for andre studenter og ansatte, og de skal overholde institusjonens ordensregler og landets lover. Ingen sak eller agenda rettferdiggjør trakassering, hets, intimiderende adferd eller hærverk.
- Alle skal kunne oppholde seg trygt på universitetet og delta i undervisningen, uansett bakgrunn eller politisk overbevisning. Det er viktig å være spesielt oppmerksom på grupper som kan være personlig berørt av aktuelle politiske diskusjoner eller konflikter.
- Det skal finnes tydelige kontaktpunkter for studenter hvor de trygt kan henvende seg dersom de opplever trakassering, hets eller intimiderende adferd.
- Universitetet skal ha formulerte ordensregler som definerer rammer for hvordan slike situasjoner skal håndteres, og hvilke tiltak som skal iverksettes ved brudd på reglene.
Juristen Anine Kierulf, som har sittet i Ytringsfrihetsutvalget, nedsatt av den norske regjeringa, mener regelverket er problematisk, ikke bare fordi dette kommer i tillegg til dansk lov, men enda mere fordi staten og universitetene har utarbeidet disse i fellesskap og fordi det dreier seg om vage normer. Videre stiller hun spørsmål om hvem som skal vurdere, og hva konsekvensene for brudd skal være. Leder for Studenter og Akademikeres Internasjonale Hjelphefond (SAIH) er klar på at dette er et angrep på ytringsfriheten og sier til Khrono: «Studenter og akademikere er avgjørende samfunnsstemmer, som vi er helt avhengige av at roper høyt når de ser urettferdighet. (…) studenter må ha samme ytringsfrihet som alle andre. Angrepene på den akademiske friheten har økt særlig i USA og Europa det siste året». Hun avslutter: «Det er svært skummelt at Danmark nå føyer seg til denne trenden, og innfører en politikk som direkte truer ytringsfriheten på universitetene.»
Referanser:
Danske anti-sjikaneregler for universiteter innskrenker ytringsfriheten – Khrono
Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.