Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Disclaimer
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
Tjen Folket Media
Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Disclaimer
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
  • Latin-Amerika

Mexico: Nyheter fra Sol Rojo

  • 16. august 2025

Av en kommentator for Tjen Folket Media.


Vi deler her utdrag fra de siste ukenes nyheter fra kameratene våre i Sol Rojo. 

Innhold

  • Møte for samfunn som kjemper mot den gamle staten
  • Urfolksmobilisering for rettigheter, trygghet og rettferdighet
  • Aksjoner for martyrene i India
  • Zapatist-møte om motstand og opprør
  • Den gamle statens krig mot folket
  • Internasjonal dag for ofre for tvangsforsvinning

Møte for samfunn som kjemper mot den gamle staten

8. og 9. august ble det holdt et vellykka møte mellom autoriteter og topilene i Oaxaca, innkalt av Forbundet for lokalsamfunnene for agrarrevolusjon (LCRA) og Sol Rojo. 133 personer deltok, alle lokale- og jordbruksrmyndigheter, og ledere for topilene og kommunepolitiet, fra 13 lokalsamfunn i minst 8 kommuner der befolkninga har tatt oppfordringa om å utvikle politikken med de tre grunnleggende kriteriene for frigjøring av territorier og utvikling av spirer til ny makt: sjølbestemmelse, sjølstyre og sjølforsvar. Under møtet ble det diskutert temaer for motstanden til jordbrukssamfunn og urfolk mot den framskredne korporatiseringa og militariseringa av den gamle statens folkefiendtlig politikk og krig mot folket. Møtet er en del av veien mot ei organisk forening av samfunnsorganisasjoner og livsprosesser, og et bidrag til den kollektive kampen til folket i Anáhuac. 

Urfolksmobilisering for rettigheter, trygghet og rettferdighet

8. august gjennomførte Michoacáns øverste urfolksråd (CSIM) en viktig mobiliseringsdag på forskjellige steder i staten, og blokkerte motorveier på minst åtte punkter. To av deres sentrale krav er frihet for skogvernaktivisten, kamerat María Cruz Paz Zamora, som har vært varetektsfengsla siden 5. juni 2024, og opprettelse av en sannhetskommisjon for de forsvunne og drepte personene av Púrhépecha-folket. Handlingene markerte også årsdagen for general Emiliano Zapata og den internasjonale urfolksdagen.

Aksjoner for martyrene i India

I tråd med oppfordringa til å delta i martyrenes uke, 28. juli – 3. august, ble det gjennomført flere aktiviteter av ulike revolusjonære organisasjoner. Hver av aksjonene har hatt stor betydning for å øke solidariteten mellom folket i Anáhuac og folket i India, og har bidratt til å bane vei for opprettelsen av den meksikanske avdelinga av Antiimperialistisk Forbund.

I Tamaulipas ble det satt opp plakater og røde bannere med slagord for folkekrigen i India og Indias Kommunistiske Parti. Under en av disse aktivitetene ble kameratene utsatt for aggresjon fra statens ulovlige apparater på universitetet i Tampico. Tamaulipas er en av de farligste delstatene på grunn av den åpne kontrollen kriminelle grupper utøver over ulike statlige strukturer, særlig i delstats- og kommunestyrene. I denne forbindelse ble det utstedt en felles erklæring til støtte for de revolusjonære i Tamaulipas, der denne aggresjonen ble fordømt.

I Hidalgo ble det satt opp plakater på ulike føderale og statlige bygg. Kameratene rapporterte om trakassering fra en felles operasjon av det kommunale og statlige politiet, med hensikt om å arrestere aktivistene, som ga et eksemplarisk svar som ødela reaksjonens planer. Ingen ble arrestert.

I Mexico by ble det satt opp plakater på symbolske steder for fagbevegelsen, og delt ut flygeblader på byens hovedtorg. 

I Oaxaca ble det gjennomført en rekke aksjoner gjennom hele uka, som graffiti, plakater, bannere og flygebladaksjoner, demonstrasjon og foredrag der aktivister fra forskjellige organisasjoner deltok.

Zapatist-møte om motstand og opprør

3. august starta Zapatistenes frigjøringshær, EZLN, et fortsatt pågående møte i Chiapas, om motstand og opprør. Møtet ble åpna med deltagelse av hundrevis av militante som, i tillegg til sine velkjente batonger og buer, bar med seg palestinske flagg på ryggen som et tegn på solidaritet med det palestinske folket. Den nasjonale urfolkskongressen delte sitt budskap og tok stilling til militariseringa og krigen mot folket: «Gjennom legalisert militarisering, paramilitære grupper og kriminelle grupper organisert i karteller, sikrer kapitalismen kontrollen over territoriene. Det er kapitalismens juridiske apparater som forfølger de som organiserer seg, det er kapitalismens lovlige og ulovlige væpna styrker som bortfører og dreper de som bor i de territoriene kapitalismen begjærer, det er kapitalismens ubegrensa ambisjoner som ødelegger vår Moder Jord og menneskeheten. I dag forsøker kapitalismen å omorganisere og fordele våre territorier, og for å oppnå dette påfører den oss kriger, som igjen reproduserer kapitalismen.» 

Den gamle statens krig mot folket

26. juli var det planlagt en tredje demonstrasjon mot gentrifisering i Mexico by. Igjen ødela bystyret for arrangørene og forhindra med en splitt og hersk-aksjon at demonstrasjonen ble gjennomført på en samla måte. Hundrevis av opprørspoliti var satt inn og ransakte deltakerne for å konfiskere spraybokser, lim og andre ting som er vanlige i demonstrasjoner. Demonstrasjonen skulle gått til USAs ambassade, og yankee-regjeringa utstedte derfor et sikkerhetsvarsel til sine borgere i landet. Etter noen sammenstøt delte kontingenten seg. Den moderate delen ble skremt og satte seg ned på samlingsstedet, mens noen aktivister bestemte seg for å gå videre, og malte graffiti og ropte slagord. Situasjonen vitner ikke bare om regimets orkestrerte aksjon for å splitte bevegelsen mot gentrifisering, men også om svakheten i bevegelsen, som fortsatt satser på spontan handling og manglende planlegging, disiplin og proletarisk ledelse. Kampen mot gentrifisering krever en proletarisk tilnærming for å sikre tilknytning til de breie og dype massene, som er de som er mest berørt av problemet.

I Michoacán har urfolkssamfunnet P’urhépecha i Cherán K’eri, etter et væpna angrep fra organisert kriminalitet 2. juli, vedtatt å forby salg av rusmidler i samfunnet, samt å innføre portforbud fra kl. 23 til ubestemt tid, mandag til søndag, som forebyggende tiltak for å ivareta innbyggernes integritet, samfunnets sikkerhet og urfolks sjølstyre. I samme delstat har organisert kriminalitet begått et nytt angrep mot et annet urfolkssamfunn og dets sjølstyre.

I landsbyen Las Haciendas i Aquila, ble en samfunnsvakt og to 12 år gamle barn drept 25. juli. Angrepene vekker bekymring blant urfolkssamfunnene i delstaten, som har en lang historie med kamp for sjølstyre og samfunnssikkerhet. I denne forbindelse har kommunestyre i en uttalelse tatt avstand fra desinformasjonskampanjen til den gamle staten.

I Guerrero fortsetter den reaksjonære volden fra godseierne å eskalere mot urfolk og jordbrukssamfunn. 21. juli trengte ei væpna gruppe på over 300 personer seg inn i samfunnet Cruz Fandango. To personer ble skadd av skudd og ni personer ble bortført og fengsla. Blant de fengsla var to mindreårige.

Disse angrepene er alle del av den samme spiralen av vold som krigen mot folket skaper, en krig som tvinges fram av den gamle godseier-byråkratstaten gjennom sine væpna styrker (lovlige og ulovlige). Det er avgjørende at jordbrukssamfunn og urfolk fremmer sine motstandsprosesser og utvikler et revolusjonært program som garanterer frigjøring av territorier og utvikler spirer til ny makt.

Internasjonal dag for ofre for tvangsforsvinning

Sol Rojo oppfordrer alle til å ut på gata 30. august. I Mexico er det over 130.000 forsvunne mennesker, over 72 000 uidentifiserte lik og titusenvis av hemmelige graver over hele landet, som følge av den reaksjonære krigen mot folket, utløst av den gamle godseier-byråkratiske staten.

Denne reaksjonære krigen har gjennomgått minst tre faser:
1)    Skitten krig / PRI (1965-1985)
2)    Krig «mot narkotika» – militarisering / PAN-PRI (2006-2018)
3)    Legalisering av militariseringa og opprettelsen av nasjonalgarden som det fjerde reaksjonære militære korpset / MORENA (2018 til i dag). 

Dette er en lavintensiv opprørsbekjempelseskrig, utforma i yankee-imperialismens militære hovedkvarter og fulgt til punkt og prikke av den meksikanske statens militærdoktrine. Denne reaksjonære krigen må forstås som en del av reaksjonens generelle plan og dens tre sentrale oppgaver:
a) Mer sentralisering av den gamle staten (absolutt kontroll over de tre statsmaktene, korporativisme, innføring av motreformer for å kontrollere massene, osv.)
b) Revitalisering av byråkratkapitalismen (innføring av antifolkelige politikk og imperialistiske megaprosjekter som fører til plyndring og død)
c) Å kvele massenes opprør i blod og ild før det kommer til syne (militarisering av økonomien, industrien, det offentlige liv og dannelse av en politi-militærstat) 

Disse tre sentrale oppgavene i den generelle reaksjonære planen, og gjennomføringa av dem av regjeringene i den sjølutnevnte «4T» 1 gjør den historiske sannheten om arbeiderklassen og folket i Anáhuac klar: Det er rett å gjøre opprør!

Nylig oppnådde kollektivene av søkende mødre og familier, og solidariske organisasjoner fra hele landet, en viktig demokratisk seier: avgangen til despoten Teresa Reyes Sahagún, som var leder for den føderale regjeringas nasjonale søkekomite. Hun manglet den nødvendige ekspertisen, empati med ofrene og kriminaliserte de forsvunne. Hun hindra letinga etter den feministiske menneskerettighetsforkjemperen Sandra Estefana Domínguez Martínez og kamerat Dr. Ernesto Sernas García, og avlyste mer enn to ganger – sammen med den lokale letekommissæren i Oaxaca, Michel Julián López – søket etter Dr. Sernas. Begge har krenka integriteten til familiene, advokater og ledsagere, og offentliggjort personopplysninger, noe som har satt dem i en enda mer sårbar situasjon. Teresas avgang er ufullstendig uten at Michel trekker seg eller blir avsatt, og 30. august er et godt tidspunkt for å kreve at han går av, sammen med andre ledere av søkekomiteer som ikke gjør noe for å imøtekomme de rettferdige kravene fra familiene som leter etter sine kjære. 

Det er viktig å ikke la denne datoen gå ubemerka hen, for kamerat Dr. Sernas og for alle politisk forsvunne i landet og i verden. Og for ofrenes familier, særlig de søkende mødrene som aldri gir opp kravet om sannhet og rettferdighet, og som har stått imot svertekampanjer, trakassering, trusler, undertrykking og død fra statens side. Familien til Dr. Ernesto Sernas García og Sol Rojo oppfordrer demokratiske organisasjoner, klassebevisste fagforeninger og revolusjonære bevegelser, samt kollektiver av mødre og familier som leter etter sine savnede, til å gå gjennomføre aksjoner 30. august, med slagordene:

#DrSernasPresentaciónConVida
Presenter Ernesto Sernas García i live!
De ble tatt i live, vi vil ha dem tilbake i live!
Avskjedigelse av Michel Julián López fra søkekomiteen i Oaxaca!

Disse slagordene, i tillegg til de generelle slagordene for forsvunne, vil være velkomne og bidra til å synliggjøre og styrke kravet om sannhet og rettferdighet, og det legitime kravet om at de skyldige skal straffes og at de forsvunne skal presenteres i live. Sol Rojo ber om at dokumentasjon fra aktivitetene deles med dem på epost, for å publiseres i en spesialrapport om aksjonene 30. august. 

Referanser:
México: reporte de la Semana de los Mártires de la Revolución en la India – Sol Rojo
MÉXICO: ¡POR EL DR. ERNESTO SERNAS GARCÍA, TODOS A LAS CALLES ESTE 30 DE AGOSTO! – Sol Rojo
Llamamiento rumbo al Encuentro de Autoridades y Topiles – Sol Rojo
Breves iniciando semana, agosto 11, 2025 – Sol Rojo
Breves iniciando semana, agosto 05, 2025 – Sol Rojo
Breves iniciando semana, julio 28, 2025 – Sol Rojo


Kjære leser!

Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.

  1. Den fjerde transformasjonen refererer til den meksikanske presidenten Andrés Manuel López Obradors (AMLO) valgløfte fra 2018 om å gjøre slutt på misbruk av privilegier som hadde plaget Mexico de siste tiårene. AMLO definerte de tre første transformasjonene som den meksikanske uavhengighetskrigen (1810-1821), reformkrigen (1858-1861) og den meksikanske revolusjonen (1910-1917)
Related Topics
  • Folkets kamp
  • Mexico
Tjen Folket Media
© 2024 Tjen Folket Media

Input your search keywords and press Enter.