Oversatt for Tjen Folket Media av en bidragsyter.
Dette er en uoffisiell oversettelse av en artikkel fra Red Herald. Alle eventuelle feil og mangler i oversettelsen er våre egne.
Peru: Tusenvis går ut i gatene i Lima for å demonstrere mot Dina Boluarte-regjeringen
20. og 21. september brøt det kraftige protester ut i Lima, hovedstaden i Peru, hvor tusenvis av demonstranter uttrykte sin avsky for Dina Boluarte-regjeringen. Ifølge ferske meningsmålinger «oppgir 79 % av peruanerne at de skammer seg over regjeringen og 85 % over kongressen». Andre undersøkelser indikerer at bare 2 av 100 peruanere støtter Dina Boluartes regjering, og 0 av 100 i den nordlige delen av landet.
Tusenvis strømmet ut i gatene i Lima. Den peruanske regjeringen satte inn tusenvis av politifolk, med minst 5000 betjenter fra Perus Nasjonal Politi (PNP) på stedet. PNP brukte uforholdsmessig vold mot demonstrantene, med tåregass og skudd med pellets. Demonstrantene motsto angrepene. Nedenfor deler vi noen bilder og videoer fra kampene:






Til tross for den massive polititilstedeværelsen i gatene i Lima, gikk folket ut i gatene for andre dag på rad og trosset de undertrykkende styrkene:
Så langt er minst 30 personer rapportert skadet og seks arrestert. Politiets brutalitet har vært umulig å skjule, da mange lokale journalister har blitt skadet av politiets angrep. Politiet fornærmet og saboterte arbeidet til mange journalister, mens andre ble skutt direkte med pellets, angrepet med batonger og tvunget til å slutte å rapportere og forlate åstedet. En journalist som ble truffet av opptil tre pellets – to i ryggen og en i armen – forklarte: «Det er frustrerende. Det finnes ingen garantier. Regjeringen undertrykker fordi det er straffefrihet.» Selv helsepersonell ble angrepet med batonger og pellets av politiet.
Les også
Referanser
Peru: Thousands Take to the Streets in Lima against the Dina Boluarte Government – Red Herald
Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.