Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
Tjen Folket Media
Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
  • Innenriks

Hurummarka: Sprengstoffabrikk, opprustning og motstand

  • 8. juli 2026

Bilde: Aktivistene som okkuperer en forlatt militærbrakk i Hurummarka. Kilde: Rupture Press.


Av en kommentator for Tjen Folket Media.


I Hurummarka ønsker norsk imperialisme og Chemring Nobel å bygge den største sprengstoffabrikken i Europa, som har blitt møtt med stor protest fra lokalbefolkningen. I Hurummarka har aktivister okkupert deler av området, imens kommunen forsøker å kaste dem ut.

Det har nå i flere år vært en stor interesse fra Chemring Nobel å fremme utbyggelsen av en sprengsstoffabrikk i Hurummarka i Asker kommune. Chemring Nobel er 100% eid av britiske Chemring Group PLC, der det amerikanske BlackRock er dens største akjsereier. BlackRock er anklaget for flere grove brudd på menneskerettigheter verden rundt. 90% av Chemring Nobels produksjon eksporteres til utlandet, og mesteparten av dette går til den amerikanske våpenindustrien. Derfra går det rett til yankee-lakeien Israel som anvender dem i sin folkemordiske krigføring mot folket i Palestina, Libanon, Iran og Yemen. Sprengstoff produsert av Chemring inngår i den amerikansk-produserte hellfire-missilen, som blir brukt av Israel i dens kriger.

Bilde: Kart over området der sprengsstoffabrikken er planlagt bygget. Kilde: Folkeaksjon for Hurummarka.

Ifølge NRK, er det en stor mangel på kraftige eksplosiver og sprengstoff hos norsk imperialisme og de andre imperialistene i NATO, mye på grunn av russlands angrepskrig mot Ukraina. I tilfelle krig ville NATO på få år bli tomme for den type eksplosiver som blant annet trengs til missiler. Samtidig ønsker en del land i NATO også å redusere sin avhengighet på sprengstoff som kommer utenfor Europa. For å oppnå dette med høyere produksjon av sprengstoff i Europa har den norsk imperialisme tatt på seg denne oppgaven. Idag er det kun to sprengstoffabrikker i Europa, og en som allerede er eid av Chemring Nobel på Sætre, Hurumlandet. Her jobbes det også med å doble produksjonen.

Med støtte fra norsk imperialisme skal de bygge en ny gigantfabrikk, med opp mot åttedoblet kapasitet. Noe de ønsker å bygge i Hurummarka. Her skal det produseres militære høyeksplosiver, som er langt kraftigere enn TNT. Til NRK har daglig leder i Chemring Nobel, Helge Husby sagt at: «Den type produkt vi produserer, er det for lite av i Europa i dag. situasjonen er prekær».

Disse prosjektene har blitt møtt med stor motstand fra lokalbefolkningen i Hurum som ikke ønsker noe sprengstoffabrikk i marka si. Tirsdag 24. februar ble det holdt en demonstrasjon utenfor Asker rådhus mot planene om en sprengstoffabrikk, der politiet også møtte opp.

Det har blitt stiftet Folkeaksjon for Hurummarka for å protestere mot utbyggingen.

2. april inntok gruppen Knus krigsmaskinen! den forlatte militærbrakka i Avgrunnsdalen og etablert det de kaller en «Aktivt Forsvart Sone (AFS)» i Hurummarka. De skriver at de «(…) støtter lokalbefolkningen i å forsvare Hurummarka fra Forsvarsdepartementet og Chemring Nobels planlagte sprengstoffabrikk (Europas største)». I den forlatte brakken lever de et kommunalt liv og lager sin egen mat.

Bilde: Den forlatte militærbrakken. Kilde: Knus krigsmaskinen!

Knus krigsmaskinen skriver at «Mange i lokalbefolkningen støtter aktivistenes mål om å stoppe Chemring Nobels utbygging av en sprengstoffabrikk som både vil rasere Hurummarka og forurense Oslofjorden». De har hengt opp flere plakater i området med tekst slik som «Race against the war machine» og «Shut down Nato!».

Siden okkupasjonen begynte har kommunen i lengre tid prøvd å bli kvitt aktivistene, blant annet gjennom å sende brev, true og ved å tilkalle politiet, osv.

Bilde: Brevet fra kommunen. Kilde: Knus krigsmaskinen!

Aktivistene sier at de er klare til å forsvare sonen sin fra politiet, som de frykter kan angripe når som helst. De har videre bygd flere trehytter i trærne rundt den forlatte militærbrakken for å bedre forsvare området. Samtidig skriver de også selv at deres protestform er sivil ulydighet, som de selv beskriver som en ikke-voldelig, «demokrati-bevarende» protestform. De beskriver seg selv som fredsaktivister.

Bilde: En av trehyttene som aktivistene har bygget. Kilde: VG.
Bilde: Aktivister bygger en hytte. Kilde Rupture Press.
https://dd-vgtv.akamaized.net/vgtv/vod/2026/04/xcnnwcraxgw0g87vitehd/ps_1080_1440_6294.mp4
Politihelikopter som flyr over den forlate militærbrakken. Kilde: Knus krigsmaskinen!

Knus krigsmaskinen! har også hatt besøk av gjester fra Via Campesina, MST, CNA og Conavigua som er i Norge i regi av Latin-Amerikagruppene (LAG). De har som ofte gjester fra Latin-Amerika på besøk i Norge i lengre perioder om gangen. Det ble flere diskusjoner, og de løftet blant annet fram at kampene deres ofte skjer på grunn av norsk imperialisme gjennom bedrifter som Statkraft, Equinor og Hydro herjer i Latin-Amerika. Særlig i Chile og Brasil har norsk imperialisme mye interesse.

Videre stadfester aktivistene støtte til folkets kamp i Palestina og Iran. De erklærer videre sin støtte til samenes kamp for land og liv, som er under angrep fra den norske stat.

Bilde: Gjestene fra Latin-Amerika: Kilde: Knus krigsmaskinen!

Etter 3 måneder med okkupasjon har kommunen igjen forsøkt å jage ut aktivistene med advarsel om om «brannsikkerhet». Noe aktivistene fordømmer, og de igjen stadfester at de skal fortsette kampen.

Les også

Kongsberg inngår milliardkontrakt med USAs luftforsvar
Bergen: Krig og uføreseielegheit hovudtema på borgarleg konferanse
Oljefondet fortsetter å investere i Israels forsvarsindustri
Bygger opp stående brigade i Finnmark
Stor NATO-øvelse i Troms og Nordland
Norsk imperialisme øker forsvarsbudsjettet med 13 milliarder

Referanser

Demonstrerer mot sprengstoffabrikk i Hurum – NRK

Folkebevegelsen for Hurummarka har blitt en realitet – RHA

Folkeaksjon for Hurummarka

Okkuperer hus i kamp mot sprengstoffabrikk – VG

Stort skogområde må trolig vike for giga­fabrikk – NRK

Knus Krigsmaskinen! – Stopp Chemring Nobel!

Knus krigsmaskinen! – Telegram


Kjære leser!

Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.

Related Topics
  • Folkets kamp
  • Hurum
  • Imperialisme
  • Opprustning
Tjen Folket Media
© 2024 Tjen Folket Media

Input your search keywords and press Enter.