Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
Tjen Folket Media
Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
  • Europa

Storbritannia: Asylsøkende kvinner rapporterer om overgrep og voldtekt

  • 20. september 2026

Av en kommentator for Tjen Folket Media.


Asylsøkende kvinner i Storbritannia har rapportert om seksuelle overgrep, trakassering, utnyttelse og voldtekt fra britiske menn. Rapporterer den britiske avisa «The Guardian».

En kvinne som bodde på et asylhotell i to år og hadde flyktet fra religiøs forfølgelse og vold i hjemmet, fortalte at hun flere ganger ble utsatt for verbal og fysisk trakassering av en ansatt. Kvinnen fortalte om uønsket berøring og at mannen holdt henne i hendene mens han overrakte henne dokumenter. Etter hvert begynte han å jevnlig besøke rommet hennes, og ba henne ut på drinker og dates. Ifølge kvinnen hadde han fått tak i telefonnummeret hennes fra hotellets database og kontaktet henne flere ganger fra sin egen telefon, hvor han ba henne om å ha sex med ham. Til slutt rapporterte hun ham til hotellpersonalet, og kvinnen ble flyttet til et annet innkvarteringssted.

En annen kvinne har fortalt at da hun nylig ankom Storbritannia, ble hun plassert på et hotell nær Heathrow. Der ble hun voldtatt av en sikkerhetsvakt. Hun anmeldte det til hotellpersonalet, som spurte henne om hun ønsket å avgi forklaring til politiet. Imidlertid sa kvinnen at hun fryktet at britisk politi kunne behandle henne voldelig, og hun bestemte seg derfor å ikke gå videre med saken. Hun var også redd for at hvis hun anmeldte han, kunne det påvirke asylsøknaden hennes negativt.

En tredje kvinne fra Uganda har fortalt at hun ble seksuelt utnyttet av en privat innvandringsadvokat, etter at hun ikke hadde vært i stand til å skaffe seg hjelp fra retten. Hun fortalte at: «Jeg klarte å finne en privat innvandringsadvokat, men jeg hadde ikke penger til å betale ham, så han tvang meg til å ha sex med ham som en form for betaling, selv om han visste hva asylsaken min handlet om. (…). Jeg følte at det ikke var noe jeg kunne gjøre for å forhindre dette.»

Ifølge den samme rapporten fra «The Guardian» er det også sannsynlig at seksuelle overgrep og voldtekt blant asylsøkere er underrapportert.

Alle tre saker belyser den spesielt sårbare situasjonen kvinner står overfor i det britiske asylsystemet. Selv for britiske kvinner kan de forvente lite hjelp fra staten når de blir ofre for overgrep og voldtekt, og enda vanskeligere blir det for asylsøkende kvinner. De ankommer uten å kjenne til sine rettigheter i landet, og blir i tillegg utnyttet av menn som er en del av det samme asylsystemet som i teorien skal sørge for dem.

Les også:

Storbritannia: Helsesystemet ignorerer kvinners helse
Storbritannia: Politiet dekker over drap på kvinne
Storbritannia: Dypere krise og mange folkelige protester
Storbritannia: Flere matsentraler enn antall McDonald’s

Kjære leser!

Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.

Related Topics
  • Innvandring og flukt
  • Storbritannia
  • vold mot kvinner
Tjen Folket Media
© 2024 Tjen Folket Media

Input your search keywords and press Enter.