Av en kommentator for Tjen Folket Media.
Våre kamerater i franske La Cause du Peuple har publisert en uttalelse fra den franske seksjonen av Antiimperialistisk Forbund (AIL) som tar til orde for regjeringens avgang og internasjonal solidaritet fra hele verden med det pågående opprøret i landet.
Uttalelsen fordømmer også den brutale undertrykkingen fra den franske imperialistiske staten mot den proletariske ungdommen som deltar i kampene. Oversettelsen er vår egen og alle feil og mangler tilhører oss.
Internasjonalt opprop: La oss multiplisere aksjonene i solidaritet med det franske folkets oppstand!
Siden slutten av september har raseriet til elever i folkelige nabolag i Paris-regionen blitt forvandlet til en bred ungdomsoppstand over hele landet, samt i franske kolonier. Kravene, som opprinnelig ba om bedre forhold for læring, utviklet seg raskt til en utfordring mot dagens system, et uttrykk for massenes brede avvisning og frustrasjon.
Oppstanden har spredd seg til universitetene, og deretter til deler av industrien etter opprop fra ulike fagforeninger. Antiimperialistiske organisasjoner og kommunistiske ungdomsgrupper, i særdeleshet, har blitt svært involvert i den sosiale bevegelsen. Den samme ungdommen, som i tre år har reist seg mot folkemordet mot palestinerne, som har fordømt den franske statens rolle i koloniseringen av Palestina, plyndringen av Afrika og opprettholdelsen av kolonier, hjelper nå til med å organisere oppstanden mot det franske borgerskapet, som er ansvarlige for det kapitalistiske/imperialistiske systemet vi lever i.
Denne bevegelsen, som hovedsakelig består av unge folk mellom 14 og 17 år gamle, møter en blodig undertrykking. Hele verden har blitt vitne til Macron-regimets barbari, da de sendte politiet inn for å med vold undertrykke de legitime protestene til fransk ungdom. Nesten 7000 arresterte, hvorav 90 prosent mindreårige, utenomrettslige pågripelser, flere personer blindet på ett øye, en 15-åring med hånden revet av, dusinvis av beinbrudd…
Til tross for denne regelrette krigen mot folket, gir ikke ungdommen opp, og deres rekker vokser for hver dag. Vi opplever en brennende oktober. Alt dette er uttrykk for den revolusjonære prosessen i Frankrike. Revolusjonær vold er det viktigste karaktertrekket til denne bevegelsen, som følger etter Den Store Oppstanden i Juni, som ble antent av unge Nahels død, drept av en politibetjent i 2023, og bekrefter at massene objektivt og subjektivt er klare for revolusjon.
Vi må forstå at den sosialistiske revolusjonen er tilbake og at vi vil se storborgerskapet avsløre sin fascistiske natur stadig tydeligere. Vi er vitne til en intensivering av imperialismens krise: økende fattigdom, forberedelser for imperialistisk krig… Kort sagt, en hel serie av hendelser som bærer bud om en slutt på Macrons herredømme og en ny revolusjonær periode i horisonten.
Vi tar derfor til orde for internasjonal og internasjonalistisk solidaritet med den franske folkelige oppstanden.
I særdeleshet tar vi til orde for:
– Organisering av aksjoner til støtte for oppstanden i Frankrike, for å gi moralsk og politisk støtte til opprørerne.
– Å offentliggjøre og fordømme i stor skala represjonen fra Macron-regimet og kreve regjeringens avgang.
– Å skape oppstand i deres egne land, for det er i sannhet hele det globale systemet som må falle.
Dette regimet holdes nå sammen kun av sitt politi, internasjonal solidaritet spiller med sikkerhet en rolle!
Lenge leve proletarisk internasjonalisme!
Vi gjør rett i å reise oss!
Antiimperialistiske hilsener!
Antiimperialistisk Forbund (Frankrike)
11/10/2026
Les også:
Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.