Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Innenriks
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Lyd
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Disclaimer
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • MLM-teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Arkiv før 2019
    • Lenker
  • English
Tjen Folket Media
Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Innenriks
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Lyd
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Disclaimer
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • MLM-teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Arkiv før 2019
    • Lenker
  • English
  • Europa

Om Hviterussland

  • 21. august 2020

Våre tyske kamerater i Dem Volke dienen har publisert følgende tekst om situasjonen i Hviterussland. Oversettelsen er vår egen uoffisielle, og om det er feil i den er de helt og fullt våre egne.


Oversatt for Tjen Folket Media av en bidragsyter.


Om Hviterussland

I anledning den siste utviklingen i Hviterussland, er det nødvendig å merke seg følgende:

– Hviterussland er økonomisk, politisk og militært dominert av den russiske staten, det vil si den russiske føderasjonen. Staten Hviterussland er en halvkoloni under russisk imperialisme.

– Hviterussland er av vesentlig betydning for den russiske staten (strategisk beliggenhet, økonomisk livslinje, industri, innenriks politisk betydning for den allmenne folkemeningen).

– NATO-alliansen, ledet av yankee-imperialismen, arbeider etter en langsiktig strategi for å omringe Russland. Enhver handling fra den russisk imperialismen i konfliktsonene som befinner seg tett på de innerste sirklene av russisk imperialisme, må forstås som et mottrekk mot denne strategien.

– Siden Hviterussland i henhold til forståelsen av russisk imperialisme, befinner seg på dennes indre linjer, er det en halvkoloni av vesentlig betydning, og dermed kan ikke russisk imperialisme gi fra seg Hviterussland uten å lide et strategisk nederlag. Følgelig er den eneste måten å rive Hviterussland ut av grepet til den russiske imperialismen (for å føre landet inn i hendene på andre imperialister), umulig uten krig.

– Yankee-imperialismen og de andre medlemmene av NATO-alliansen, det vil si fremfor alt Tyskland, med alle sine innbilte og virkelige forskjeller og motsetninger, har ingen interesse av en krig med russisk imperialisme for øyeblikket.

– Som et resultat må imperialistene som helhet finne en løsning som ikke fundamentalt endrer det strategiske status quo. Hvordan akkurat dette ser ut er ikke det sentrale poenget, men at alle demagogiske uttalelser, ethvert rop om å forsvare  “demokrati og menneskerettigheter”, ikke kan føre til noe mer enn et relativt framskritt for den taktiske stillingen til yankee-imperialisme, tysk imperialisme og fransk imperialisme.

– Forflytting av yankee-tropper til Polen er en manøver innenfor en langsiktig plan, og ikke en taktisk manøver for å provosere fram en øyeblikkelig krig.

– Det nåværende regimet i Hviterussland er i utgangspunktet et despotisk, tyrannisk regime, i bunn og grunn et fascistisk regime, som massene gjør opprør mot. Marxistenes problem i slike situasjoner derimot er ikke å referere til allmenne floskler, men å foreta en konkret analyse. Og i dette tilfellet må det som alltid være tydelig at massene lager historien, men massenes kamp ledes av partier (de som ikke har forstått dette burde lese om venstreradikalismen på nytt). Tilsvarende brukes det berettigede opprøret til massene uten skikkelig ledelse til å implementere reaksjonære mål. Det betyr at marxistenes oppgave ikke er å drømme om at ting vil løse seg selv, men å selv begynne å ta hånd om saken. Et beskjedent bidrag som for eksempel umiddelbart ville være et håndslag, er å oversette nye tekster fra Den internasjonale kommunistiske bevegelsen, som analyserer den internasjonale klassekampen, til russisk for å gjøre dem tilgjengelige for de kjempende massene.


Kjære leser,

Vi trenger din støtte for å fortsette å eksistere, og for å utvikle arbeidet videre. Vi trenger penger til lagringskapasitet, programvare og annen drift.

Liker du det vi skriver? Støtt oss da gjerne med et bidrag, stort eller lite, og gjør det gjerne til en fast støtte. Vi ønsker også tips og artikler velkommen, og vi setter stor pris på at du deler våre saker videre.

Ønsker du kontakt med andre revolusjonære? Skriv til oss gjennom vårt kontaktskjema, og vi formidler kontakt. Vi oppfordrer til å være varsom på nett, og anbefaler å bruke kryptert e-post samt TOR eller VPN.

Related Topics
  • Hviterussland
Relaterte artikler
Les mer
  • Europa

Østerrike: Vi betaler ikke for deres krise!

  • TFM
  • 21. februar 2021
Les mer
  • Europa

TKP/ML: Partiet og martyrenes minneuke

  • TFM
  • 19. februar 2021
Les mer
  • Europa

Spania: Opptøyer etter arrestasjon av Hasél

  • TFM
  • 17. februar 2021
Tjen Folket Media
© 2020 Tjen Folket Media

Input your search keywords and press Enter.