Bilde: Banner mot imperialisme. Foto: Periódico El Pueblo.
Av en kommentator for Tjen Folket Media.
Under en protestdag 4. juli ble imperialismen og regjeringas folkefiendtlige handlinger fordømt, og det ble krevd en løsning på boligkrisa.
Red Herald skriver at den chilenske folkebevegelsen har vist et faste standpunkt mot «anti-okkupasjonsloven» som er innført av Gabriel Borics opportunistiske regjering. Selv om Boric lot som om han var progressiv og forsøkte å lure de sosiale og folkelige bevegelsene i landet, har han blitt avslørt av sine stadige angrep mot folket. Et av de mest berykta angrepene var den brutale utkastinga og nedbrenninga av leiren Toma 17 de Mayo.
El Pueblo har rapportert fra protestene. Under den første av aksjonene på protestdagen delte aktivister ut løpesedler og hengte opp et banner med teksten «Ned med imperialismen». Aktivistene fordømte hvordan imperialismen kommer til uttrykk i Chile gjennom kutt i rettighetene til det chilenske folket.
I Arica protesterte boligbevegelsen mot myndighetenes likegyldighet overfor befolkningas behov og krav.
Boligbevegelsen i Antofagasta tok klart stilling mot Borics «anti-okkupasjonslov».
Les også:
Referanser:
Chile: protest day against imperialism and in defense of housing – Red Herald
Periódico El Pueblo på Facebook
Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.