Skrevet av en bidragsyter for TFM.
Dette er en debattartikkel. Analyse og standpunkt er skribentens egen.
Adresseavisen har kommet med to artikler om en mann som ble kastet ut av leiligheten sin på høsten i 2024. Uten et annet sted å gå og sittende med materialer laget han seg en hytte i bakgården av blokken av der han bodde. Der har han bodd siden.
Til tross for at det var minusgrader om natten ble Trondheimsmannen kastet ut en høstdag i fjor etter ubetalt leie. Uten penger og tilbud fra kommunen bestemte han seg for å snekre en liten hytte. «Jeg gjør det jeg må for å overleve vinteren» sier han til Adresseavisen, Llikevel er dette et problem for utleieren og naboene. Når Øvre Rotvoll Gårdselskap overtok blokken i år visste ikke styreleder at det bodde noen i «bua», men da de en måned senere fikk vite om mannen ga de han beskjed og skriftlig varsel om at bua måtte fjernes. Det hjalp ikke at mannen hadde vært den som hadde måket bakgården gjennom hele vinteren samt utført andre plikter. «Om han ikke fjerner bua selv, vil vi gå inn og få han bort.» har styrelederen sagt til Adresseavisen, men legger til at situasjonen er trist og at det er en «lei sak» før han fortsetter å snakke om oppussingen av blokken.
Mannen som er fornøyd med å bo i hytten ønsker ikke tilbud om kommunal bolig fra NAV, men vil heller ha et mer permanent sted å sette bygget. Han har sagt at hytten er varmere og bedre å bo i enn leiligheten han leide tidligere og han har både fyringsovn og strøm.
Etter at avisa først omtalte saken fikk mannen hjelp av styreleder til å flytte hytten ut fra bakgården og til en parkeringsplass like ved Bispehaugen skole. Adresseavisen skriver i en oppfølgingsartikkel at det er noen meter unna stedet barn leveres og hentes. Dette er en veldig sensasjonalistisk fremstilling som bidrar til å mistenkeligjøre hjemløse. Mannen har ikke vist noen tegn på at han er farlig, hverken for voksne eller barn. I den første artikkelen skrev Adresseavisen ingenting om eventuell negativ oppførsel, tvert omtalte de forskjellige plikter mannen hadde utført, som i eksempelet over, Den andre artikkelen er skrevet etter at hytten ble flyttet. Der er det plutselig skrevet om flere naboer som mener han har skapt støy, rot og «utrygghet» for nabolaget.
Rektor ved Bispehaugen skole svarte selv at de overlater hytten til Trondheim parkering, og at den ikke plager dem. Trondheim parkering på sin side har sagt at de kan bistå med flytting, så lenge mannen selv finner et sted å sette hytta.
Brannvesenet ble innblandet etter en bekymringsmelding om brannfare, og selv om brannvesenet kontaktet kommunen om den hjemløse er det talende at den som varslet om hytta ikke var bekymret for mannens velferd, men heller over forsøket på å overleve i en vanskelig situasjon. Til tross for naboenes «bekymring» over den «fortvilte situasjonen» til mannen, skriver Adresseavisen at de samme naboene mener han har skapt rot og utrygghet for dem. Det er lett å ha sympati for abstrakte hjemløse, det er noe annet når en hjemløs lever i bakgården din.
Etter å ha satt seg inn i saken sitter man igjen med noen spørsmål. Her har vi altså en huseier, som til tross for minusgrader kaster en person på gata fordi han ikke kan betale husleie. Hvis strømselskaper ikke har lov til å skru av strømmen dersom det er fare for liv og helse, hvorfor kan da huseiere kaste folk ut i kulden?
Adressa skriver ingenting om hvordan brannvesenet forholder seg til hytta, men huseier mente den var «uforsvarlig». Huseier sa videre at det var naboklager for sjenanse, rot og støy uten at Adressa kunne bekrefte dette. På bilder var det ikke noe rot. Hvis disse tingene virkelig var et problem, hvorfor plasserte huseier han rett utenfor en barneskole?
Les også:
https://tjen-folket.no/2024/05/20/trondheim-bostedslos-fikk-telt-fra-nav/
Referanser:
Ble kastet ut fra leiligheten – snekret hytte i bakgården – Adresseavisen (Bak betalingsmur)
Trondheim parkering om «hytta»: – Den kan ikke bli stående her -Adresseavisen (Bak betalingsmur)
Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.