Oversatt for Tjen Folket Media av en bidragsyter.
Dette er en uoffisiell oversettelse av et notat om 1. mai-markeringen i Santiago fra avisen El Pueblo, hentet fra The Red Herald. Alle eventuelle feil og mangler i oversettelsen er våre egne.
Vellykket klassebevisst marsj i Santiago de Chile
Den klassebevisste arbeiderføderasjonen og andre faglige, politiske, revolusjonære og demokratiske organisasjoner innkalte til og organiserte en demonstrasjon med tusenvis av deltakere for å markere arbeiderklassens, bønders og folkets dag.
En gruppe kamerater organisert under Den klassebevisste og folkelige koordinasjonen deltok i demonstrasjonen som et ledd i arbeidet med å skape politisk enhet.
Fanene til det nye Internasjonalt Antiimperialistisk Forbund (AIF) og Antiimperialistisk Front – chilensk seksjon – ble også heist, da de deltok i agitasjon, propaganda og folkelig protest.
Ungdommen viste sin kampvilje og motstand mot politiet, og det ble foretatt flere arrestasjoner, noen av dem av kamerater som i dag vil bli formelt siktet for ulike lovbrudd.
Mens denne mobiliseringen ble møtt med hard undertrykkelse, opplevde den andre demonstrasjonen, som var organisert av det opportunistiske CUT, ingen større vanskeligheter. La oss minne om at CUT er en organisasjon som er kooptert av det falske «kommunistiske partiet», og at demonstrasjonen samlet de samme organisasjonene som var underdanige overfor den forrige Boric-regjeringen og Frente Amplio (Bred Front), som forsterket utbyttingen, loven mot landran og militariseringen av Wallmapu, og banet vei for fremveksten av Kasts ultrareaksjonære regjering.
I en tid da imperialismen intensiverer sin barbarisme og dens nasjonale lakeier etterkommer alle dens folkefiendtlige tiltak, hilser vi eksistensen av den militante, revolusjonære, antiimperialistiske sektoren som kjemper mot revisjonisme, opportunisme og alle folkefiendtlige tendenser.
Les også
Referanser
Successful Class-conscious March in Santiago de Chile – The Red Herald
Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.