Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
Tjen Folket Media
Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
  • Innenriks

Oslo: Tusenvis av væpnede soldater øver i gatene

  • 15. september 2026

Av en kommentator for Tjen Folket Media.


De siste dagene har tusenvis av væpnede soldater fra heimevernet vært synlige i Oslos gater som en del av øvelsen «Hovedstad». Dette er et steg i militariseringen, og staten bruker øvelsen for å lage opinion for krigsttilstander.

Den 14. til 18. september gjennomfører forsvaret en militærøvelse med navn «Hovedstad» i Oslo og Akershus. 5000 soldater fra Oslo og Akershus Heimevernsdistrikt (HV-02). Øvelsen starter i Oslo, men skal over tidsperioden flytte seg først vestover inn i Akershus og så nordover mot Gardemoen. Søndag annonserte flere medier at øvelsen skulle starte mandag 14. september, men væpnede soldater var synlige i gatene allerede lørdag 12. september.

VG skriver at innbyggere kan bli stoppet i veikontrollposter, der soldatene øver på å stoppe og kontrollere biler. Forsvaret skriver at befolkningen skal bli vant til å se dem og at de skal «bygge relasjoner til objekteierne».

Det store omfanget av øvelsen er på grunn av verdensituasjonen ifølge forsvaret selv. Det pågår nå en stor opprustning i Europa, inkludert Norge. Dette betyr ikke bare å øke budsjettet til militæret, men også å militarisere samfunnet mer og gjøre det norske samfunnet mer vant til krigstilstand. At væpnede soldater med maskingevær er synlig i hovedstadens gater er et slikt tiltak.

Øvelsen skulle opprinnelig ha en mye større «sivil» del, men på grunn av kong Haralds død og sørgeperioden, så ble øvelsen nedskalert og de fleste sivile øvingsaktivitetene ble avlyst. Forvsaret ønsker å prakisere det de kaller «totalforsvar». Et begrep som både borgerlige politikerer og militæret bruker mer og mer i disse tider. «Totalforsvar» av samfunnet går ut på at det sivile og militære skal smelte sammen for å «beskytte det norske samfunnet». Ønsket til det norske borgerskapet er å øke folks aksept for væpnede soldater i gatene og samarbeidsvilje.

Les også:

Norden: Militarisering av samfunnet
Støre-regjeringen legger frem langtidsplan for det norske militæret
Kunnskapsministeren åpner for å slippe militæret inn i grunnskolen
Største militærøvelse i Norden noen gang

Referanser:
2500 soldater i Oslo mandag: Her blir de mest synlige (vartoslo.no)
Øvelse Hovedstad (forsvaret.no)
Der oppdraget skal løses (forsvaret.no)
5000 soldater i militær øvelse i Oslo og Akershus (vg.no)


Kjære leser!

Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.

Related Topics
  • Militarisering
Tjen Folket Media
© 2024 Tjen Folket Media

Input your search keywords and press Enter.