Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
Tjen Folket Media
Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
  • Innenriks

Norge: 2% av soldater mener voldtekt er en lovlig krigføringsmetode

  • 17. mai 2026

Av en kommentator for Tjen Folket Media.


I en undersøkelse fra 2025 svarte 2% av ansatte og vernepliktige i Forsvaret at de tror at voldtekt er en lovlig krigføringsmetode.

I september 2025 offentliggjorde Norges Røde Kors og Forsvarsdepartementet, Soldatundersøkelsen. Soldatundersøkelsen er et samarbeid mellom Røde Kors og Forsvaret, der et bredt utvalg av ansatte og vernepliktige i hæren, luft- og sjøforsvaret har deltatt. Dette er femte gang undersøkelsen gjennomføres, og viser manglende kunnskaper innad i det borgerlige militærapparatet om folkeretten.

I Forsvarets forum kan vi lese at Ingrid Gjerde, sjef for Forsvarsstaben, sier at norske soldater får undervisning om krigens folkerett. Allikavel svarte 37% av soldater i førstegangstjenesten og 23% av ansatte enten enig i eller usikre på om «tortur kan forsvares i visse ekstreme situasjoner». 53% av soldatene svarte enten enig i, usikker eller “vet ikke” når det gjaldt om «det er akseptabelt med avhørsmetoder som defineres som tortur dersom det resulterer i informasjon som redder sivile liv». Til Forsvarets forum svarer Rune Wenneberg, sjefsersjant i Forsvaret, at det «er veldig uheldig at enkelte ikke var klar over at tortur er et forbudt krigføringsmiddel.»

I møte med at 2% svarte at de tror at voldtekt er et lovlig middel i krigføring, svarer proffesor i psykologi Nora Sveaass at hun «forstår at resultatene kan oppleves alarmerende. I dette tilfellet kan det være snakk om feilklikk eller enkeltpersoner som ikke tar undersøkelsen på alvor». Samtidig peker hun på at en kultur med et fortyrret syn på kvinner som var utbredt før i Forsvaret, kan henge igjen.

Dette er ikke en overraskende utvikling. I juni 2025 skrev Forsvarets forum om at 68% av soldatene fikk opplæring i krigens folkerett i 2018, sammenlignet med 95% i 2013. Forsvaret har vært preget med en kvinnefiendtlig kultur og interne skandaler i flere tiår. Med Forsvarets omorganisering som har medført til mindre undervisning i borgerlig liberal krigsdoktrine, samt den økende militariseringa og sabelrasling for å øke antall soldater i Forsvaret, kan man lure om den norske imperialismens deltakelse i framtidige konflikter vil medføre til atter flere krigsforbrytelser enn tidligere.

Referanser:

Behov for å styrke opplæringen i krigens folkerett – Røde Kors 

Soldatundersøkelse viser at det er usikkerhet om krigens folkerett 

Enkelte norske soldater svarer at voldtekt er lov i krig 

Krigens folkerett: Professor mener undervisningen er for tynn 


Kjære leser!

Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.

Related Topics
  • Forsvaret
  • Norge
Tjen Folket Media
© 2024 Tjen Folket Media

Input your search keywords and press Enter.