Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
Tjen Folket Media
Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
  • Latin-Amerika

Brasil: Aktivister mobiliserer for valgboikott

  • 15. september 2026

Av en kommentator for Tjen Folket Media.


Aktivister i Brasília har dannet en komité for valgboikott og satt i gang opplysningskampanjer ved byens universitet.

4. oktober er det valg i Brasil, og politikerne forsøker igjen å lure og bedra massene med sitt valgsirkus. I denne konteksten har revolusjonære over landet fremmet valgboikott, og det har blitt gjennomført aktiviteter rundt i landet.

I begynnelsen av september dannet revolusjonære aktivister i Brasília (Brasils hovedstad) Komiteen for boikott av valgfarsen. Ifølge deltakerne er dannelsen av komiteen en del av den nasjonale bevegelsen i landet som tar avstand fra valgfarsen. Komiteen ble dannet etter en grundig undersøkelse av valgfarsen og karakteren til staten i Brasil, på invitasjon fra Folkets kvinnebevegelse (MFP). Komiteen har allerede gjennomført arbeid i det føderale distriktet (DF), og planlegger å utvide virksomheten til andre studie-, arbeids- og bostedsområder. Komiteen skal være aktiv i en begrenset periode, nærmere bestemt under valgfarsen. Hovedmålet med aksjonene er å spre budskapet om behovet for en nydemokratisk revolusjon i Brasil, ved å mobilisere massene til folkelig protest under slagordet «Det er rett å gjøre opprør!».

I Brasil er staten svært korrupt og undertrykkende, og fungerer som en lakei for imperialismen, hovedsakelig USA-imperialismen. Valgene legitimerer denne undertrykkende staten og fungerer som et sirkus for å lure og bedra massene, der det spres falske løgner om at Lula eller Bolsonaro kommer til å «fikse» de dype problemene i landet. I virkeligheten er det bare valgboikott og gjennomføringen av en nydemokratisk revolusjon som kan berge Brasils store folkemasser fra denne undertrykkelsen. Valgboikotten blir i denne konteksten en bevisst og viktig kampanje for å rive ned valg-illusjonene og føre massene på den riktige revolusjonære veien.

Les også:

Brasil: MFP om valget og kvinnespørsmålet
Røde Fane: Betydningen av aktiv valgboikott
Brasil: Oppgavene til den nyvalgte regjeringa
Brasil: Valgboikottkampanje fordømmer falskt demokrati og kupp
Brasil: Bombe har eksplodert med løpesedler for valgboikott

Referanse:
Ativistas conformam Comitê de Boicote à Farsa Eleitoral e realizam atividades pelo Distrito Federal – A Nova Democracia


Kjære leser!

Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.

Related Topics
  • Brasil
  • Valgboikott
  • Valgsirkus
Tjen Folket Media
© 2024 Tjen Folket Media

Input your search keywords and press Enter.