Av en kommentator for Tjen Folket Media.
I dag, 24. september, er det 34 år siden formann Gonzalos historiske tale fra buret, dette var siste gang han kunne tale fritt til omverden.
Formann Gonzalo er vår tids største marxist-leninist-maoist. Han var anføreren av Perus Kommunistiske Parti, og initierte folkekrigen i Peru. I 12 år ledet han partiet på folkekrigens vei – en folkekrig som vedvarer til i dag. Formann Gonzalo var leder for den røde fraksjonen i den internasjonale kommunistiske bevegelsen og arvtageren til Karl Marx, Vladimir Lenin og formann Mao. Den 11. september 2021 ble formann Gonzalo myrdet av den reaksjonære peruanske staten. Han er fortsatt en leder og lærer for verdens kommunister og revolusjonære.
I 2023, på 31 års dagen for denne historiske talen, skrev vi at «Formann Gonzalo ble i 1992 tatt til fange av den reaksjonære peruanske staten i konspirasjon med yankee-imperialismen og særlig dens etterretningstjeneste CIA, som veiledet og samarbeidet med den gamle peruanske statens etterretningstjeneste SIN, samt med politiets såkalte ’antiterrorenheter’. Han ble, i strid med den gamle statens egne lover, dømt i en farseaktig militærdomstol og internert i et undersjøisk kompleks ved marinebasen i Callao, hvor han fortsatte kampen i 29 år, uten å kunne kommunisere med omverdenen.
Formann Gonzalo kapitulerte aldri, men forvandlet fangenskapet til en skinnende skyttergrav. Fra denne stillingen vant han en stor politisk, moralsk og militær seier over reaksjonen. Den lyktes ikke i å drepe formann Gonzalo og hans tenkning, som lever videre og som her og nå utvikler seg og vokser i styrke over hele verden.
Den reaksjonære staten presenterte formann Gonzalo for verdenspressen 24. september 1992, og turte aldri mer la han komme til orde, for formann Gonzalo forvandlet den planlagte reaksjonære forestillingen til den store og historiske talen, som aldri kan viskes ut, og som fortsatt maner virkelige revolusjonære til handling.
(…). Lær av formann Gonzalo, lær av hans eksempel, studer hans tenkning og anvend den, hovedsakelig anvend den, for å avansere den proletariske verdensrevolusjonen. Formann Gonzalo lever videre i kampen til det internasjonale proletariatet, verdens undertrykte folk, og særlig i kommunistenes kamp for å rekonstituere eller konstituere de kommunistiske partiene, å forene seg mer og mer internasjonalt, og for å på nytt samle seg i den kommunistiske internasjonalen».
Se hele talen med norsk undertekst her:
Les også:
Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.