Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
Tjen Folket Media
Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
  • Innenriks

Valgløfter brutt av Arbeiderpartiet

  • 1. oktober 2026

Av en kommentator for Tjen Folket Media.


Forrige valg brukte Arbeiderpartiet slagordet «rentekutt for alle – eller skattekutt for noen få?», men et år siden har Norges Banken satt opp styringsrenten to ganger.

Tirsdag den 24. september satte Norges Banken opp styringsrenten på nytt fra 4,25 til 4,50 prosent. Dette er den andre gangen styringsrenten blir hevet i år, i mai ble den hevet fra 4 til 4,25 prosent. I en rapport som kom ut tidligere i år fra Handelsbanken så skriver de at normalrenten i dag ligger på den øvre delen av tidligere påspådde intervaller, og at «[…] dagens reelle rentenivå i stor grad har kommet for å bli.». Videre så legger de skylden på den globale normalrenten sine oppsvinginger og ikke særskilte norske forhold. Spesielt setter de fram at krigen i Midt-Østen har gitt høyere energipriser som øker sjansjen for at prispresset varer lenger.

Ved forrige Stortingsvalg hadde Arbeiderpartiet og statsminister Jonas Gahr Støre en valgkampanje med slagordet «rentekutt for alle – eller skattekutt for noen få?». I partiets partiprogram står det også lovnader om «Trygg økonomisk styring – slik at rentene kan settes ned». Nå samme dag som Norges Banken økte styringsrenten for andre gang så har Nordland Arbeiderparti tatt ned nettsiden med slagordet.

I en pressemelding fra sentralbanksjefen selv, Ida Wolden Bache, så sier hun at prisveksten har vært høyre enn forventet i flere år og at dte vil være behov for å holde styringsrenten oppe en tid fremover. Noen økonomer spår at vi kan se enda en renteheving i 2027 til 4,75 prosent og at vi muligvis ikke får et rentekutt før januar i 2028. Ut i fra det økonomene legger frem er det ikke høye forhåpninger for at statsministeren og Arbeiderpartiet klarer å snu den økende krisen i landet.

Dette er en del av den allmenne krisen i imperialismen, som slår ut i alle sfærer av samfunnet. I politikken må de borgerlige partiene love mer og mer i valgsirkuset som de ikke kan oppnå. For eksempel SV som i også forrige valg ga løfter om palestina-«ultimatum» som de ikke holdt når de støttet AP sitt stadsbudsjett. Disse uoppfylte lovnadene skape bare mer mistillit i massene mot de borgerlige partiene og valgsirkuset.

Les også:

Ap-regjeringen går fra nederlag til nederlag
SV vil bryte løftet om Palestina-ultimatum
Den politiske situasjonen i Norge i dag
Om den politiske situasjonen i Norge i dag

Referanser:
Høyere rente: – Kommet for å bli (e24.no)
Arbeiderpartiet tok ned nettside om rentekutt (nrk.no)
Norges Bank oppjusterer rentebanen – se grafen (e24.no)


Kjære leser!

Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.

Related Topics
  • Arbeiderpartiet (Ap)
  • Jonas Gahr Støre
Tjen Folket Media
© 2024 Tjen Folket Media

Input your search keywords and press Enter.