Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midtøsten
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
Tjen Folket Media
Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midtøsten
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
  • Europa

Portugal: Protester mot høye boligpriser og levekostnader

  • 22. oktober 2026


Bilde: Demonstranter samler seg i Porto.


Av en kommentator for Tjen Folket Media.


Store protester har funnet sted i Portugal mot høye boligpriser og levekostnader, først og fremst i Porto og hovedstaden Lisboa. Flere steder har demonstrantene blitt møtt med vold fra politiet.

Protestene startet i Porto, en by nord i landet, etter en marsj mot høye boligpriser den 10. oktober. I Porto ble det satt opp en leir, lik den på Puerte del Sol-plassen i Madrid i Spania, etter at marsjer med flere tusen deltakere fant sted i flere byer over hele Portugal. I Porto er det estimert at mellom 1 500 og 2 000 folk deltok.

På Kong Johan I’s plass i Porto, der leiren befinner seg, har demonstranter stått imot angrep fra det portugisiske politiet. 15. oktober angrep politiet, og flere ble skadet, ifølge arrangørene, dette har også medvirket til at protestene har vokst og spredt seg til flere hjørner av landet.

Bilder: Porto.

I Lisboa har det også blitt satt opp en leir, på Rossio-torget i byens sentrum. Mer enn hver fjerde portugiser – 3,35 millioner i byens storområde – bor i Lisboa, som har blitt en smeltedigel av ulike mennesker som samles i kampen for sine rettigheter. Folk fra mange sosiale bakgrunner og aldre – arbeidere, studenter og familier – deltar i denne kampen. Plattformen «Vi kan ikke lenger leve som dette», som består av mange forskjellige organisasjoner, har vært hovedaktøren bak mange av demonstrasjonene og leirene mot høye boligpriser og levekostander.

Bilder: Lisboa.

Lisboa og Porto, landets to største byer, har blitt sentre i kampen for boliger i landet, hovedsakelig på grunn av deres høye befolkningstall. Når livskvaliteten går ned, merkes det raskest og mest konsentrert her. Landet er, i likhet med resten av Europa, preget av dyre levekostander og boligmangel, spesielt for ungdommen.

Protestene har, akkurat som i Frankrike, Albania og Spania, ikke skjedd uten motstand. 12. oktober angrep politiet leiren i Porto, og fordrev deltakerne vekk. Likevel klarte ikke politiet å fullstendig oppnå målet sitt, da deltakerne samlet seg igjen midt på natten 14. oktober og besluttet å fortsette leiren. 15. oktober angrep politiet igjen. 37 folk skal ha blitt skadet av angrep, med to av dem alvorlig. Ifølge politiets narrativ bl én politibetjent også skadet, og inngrepet ble tilskrevet motstandshandlinger fra demonstrantene, som var ubevæpnede og hadde samlet seg fredelig på plassen.

Les også:

Lederartikkel: Ungdom i Frankrike viser vei – det er rett å gjøre opprør!
Frankrike: Ungdommen fortsetter kampen
Albania: Store opptøyer i Tirana – møtt med vold fra politiet
Fransk seksjon av AIL: Opprop for internasjonal solidaritet
Spania: Hvorfor er det protester for bolig?

Referanser:
As imagens dos protestos pela habitação e contra o aumento do custo de vida no Porto e em Lisboa – Observador
‘We are suffocating’: protests spread to Lisbon and Milan as housing and living cost tensions intensify – The Guardian
PROTESTOS CONTRA A DECADENTE QUALIDADE DE VIDA ESTREMECEM A PENÍNSULA IBÉRICA – Nova Aurora


Kjære leser!

Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.

Related Topics
  • Portugal
  • protester
  • Studenter
  • Ungdom
Tjen Folket Media
© 2024 Tjen Folket Media

Input your search keywords and press Enter.