Bilde: Hæren bomber Imbabura, 2025.
Av en kommentator for Tjen Folket Media.
USA-imperialismen har økt sin tilstedeværelse i Ecuador gjennom felles militære operasjoner mot Ecuadors folk, under påskudd om å bekjempe «narkoterrorisme».
Det ecuadorianske folkets forsvarsfront (FDLP-EC) har rapportert om flere angrep mot det ecuadorianske folket de siste dagene, som skjer under påskudd om å bekjempe «narkoterrorisme». Begreper som «narkoterrorisme» og «opprør» brukes om hverandre, og er utviklet av USA-imperialismen for å lage en falsk lenke mellom antiimperialistiske motstandsgrupper og narkokarteller. Angrepene har skjedd gjennom felles militære operasjoner mellom USAs sørkommando og de ecuadorianske væpnede styrkene.
For ikke lenge siden erklærte den ecuadorianske hæren i Imbabura at de hadde ødelagt en geriljaleir som de hevdet tilhørte Oliver Sinisterra-fronten. I virkeligheten finnes det ingen reelle bevis på for at det finnes geriljagrupper i dette området. Resultat av de militære operasjonene er at de skaper frykt blant Ecuadors folk og fører til tvangsforflytning.

Dette er ikke første gang den ecuadorianske hæren skaper frykt i Imbabura. I 2025 bombet de sitt eget territorium under angrep mot bønder. Ecuadors president Daniel Noboa sa den gang at angrep var dedikert til USAs president Donald Trump, og at angreppet var mot såkalt «narkoterrorisme». Det er ingen historisk presidens i Ecuador for angrepet som ble utført i 2025, hvor Noboa-regjeringen brukte en brentejords-taktikk mot sitt eget folk.
Til sjøs er anklagene mot militæret enda mer alvorlig. Internasjonale medier har rapportert at åtte besetningsmedlemmer fra fartøyet «Fiorella» har forsvunnet. Mediene har samlet vitneutsagn fra fiskere på to andre ecuadorianske fartøy, som forteller at de ble angrepet av droner. På grunn av dette har flere menneskerettighetsorganisasjoner krevd at de ansvarlige for angrepene identifiseres, og de har satt spørsmålstegn ved det militære samarbeidet mellom USA og Ecuador.
Angrepene skjer under løgnaktige påskudd om å bekjempe «narkotikahandel». Dette påskuddet brukes av staten til å undertrykke det ecuadorianske folket, samt til å skyte på og ødelegge ting som småskalafiskerfartøy – bare på grunnlag av mistanke om ulovlige aktiviteter. Det brukes til og med til å rettferdiggjøre summariske drap på fiskere.

Den 23. september rapporterte Ecuadors fascistiske president Daniel Noboa at de væpnede styrkene, i samarbeid med USA, drepte en mann kjent som «Charlie», som var en påstått logistisk og finansiell aktør for narkotikahandelsnettverk. Regjeringen tilskrev han forbindelser til Los Choneros, Oliver Sinisterra-fronten og meksikanske karteller.
Fellesoperasjonene skjer i henhold til ønsker fra USA, som stadig vil underlegge seg Ecuador mer og mer. USA har gjort det klart at de er villige til å gjøre hva som helst for å ta så mye de kan av Ecuadors naturresursser, enten det er gull, sølv eller hydrokarboner. USAs president Donald Trump og hans håndlangere ønsker å plyndre Latin-Amerika for dets rikdommer. Da Trump talte foran FN den 22. september snakket han om president Maduros tilfangetakelse i januar og den påståtte «krigen» i Venezuela og erklærte at «Krigsbyttet tilhører seierherren», med henvisning til den venezuelanske oljen. Dette viser nemlig holdningen USA har overfor de latinamerikanske landene, en region de anser som sin egen «bakgård».
FDLP-EC har nylig delt en plakat mot drapene begått av amerikanske soldater:

Les også:
Referanse:
CRECE NÚMERO DE ASESINATOS POR PARTE DE TROPAS YANQUIS EN EL ECUADOR – FDLP-EC
EL LEVANTAMIENTO INDÍGENA-POPULAR Y BUENOS AIRES, IMBABURA: LABORATORIO DE LA NUEVA DOCTRINA REPRESIVA DEL RÉGIMEN – FDLP-EC
Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.