Av en kommentator for Tjen Folket Media.
Den økende allmenne krisen i imperialismen, som vi ser i dag, skaper økende mistillit og frustrasjon blant massene overfor de borgerlige politikerne, som lover mer og holder mindre.
En ny studie utført av Institutt for samfunnsforskning slår fast at tilliten til politiske institusjoner og til politikere har gått ned de siste årene. Den største nedgangen er blant unge menn fra 18 til 29 år.
Vi ser at de siste årene har vært preget av økende krise, både globalt, i Europa og i Norge. Flere land klarer ikke å komme seg tilbake etter de sykliske økonomiske krisene, sist i 2008 og 2020. Dette medvirker til en politisk krise både i de imperialistiske og undertrykte landene, der borgerskapet ikke kan styre på samme måte som tidligere.
I Norge ser vi at de borgerlige politiske partiene må love mer og mer de ikke kan holde hver gang valgsirkuset settes i gang igjen. Ved forrige valg lovet Arbeiderpartiet rentekutt og «trygg økonomisk styring» og Sosialitisk Venstreparti lovet et palestina-«ultimatum». Siden da har Norges Bank økt renten to ganger, og SV trakk ultimatumet sitt da det ble inngått en offisiell såkalt «våpenhvile» i Gaza. Denne avtalen har ikke stoppet Israel fra å forsette å bombe og sperre inne befolkingen i Gaza.
Dette er en del av den allmenne krisen i imperialisen, den siste fasen av kapitalismen, der vi ser en økende forråtnelse i alle sfærer av samfunnet. Den politiske sfæren forråtner også og blir mer dominert av løgner og skandaler. Dette går først og mest utover de historisk regjerende partiene i Norge, slik som Ap og Høyre, som år etter år har dårligere oppslutning enn tidligere på meningsmålinger og i valg.
Men borgerskapet trenger fremdeles sine klovner til valgsirkuset. Da kommer det nye krefter inn for å ta den plassen. Et resultat av dette er at de relativt nye partiene Rødt, Miljøpartiet De Grønne og Fremskrittspartiet har tatt disse nye impulsene. De siste årene har disse tre vokst sterkt på meningsmålinger og i valgresultater.
Les også:
Referanser:
Ny forskning: Tilliten til politikere går ned (nrk.no)
Politisk tillit under press i Norge? (cdforskning.no)
Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.