Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Disclaimer
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
Tjen Folket Media
Tjen Folket Media
  • Nyheter
    • Krigen i Ukraina
    • Aktiviteter
    • Innenriks
    • Norden
    • Europa
    • Asia
    • Afrika
    • Nord-Amerika
    • Latin-Amerika
    • Midt-Østen
    • Internasjonalt
  • Film
  • Om oss
    • Om oss
    • Disclaimer
    • Kontakt oss
  • Bidra
  • Teori
    • Revolusjonær teori fra Norge
    • Klassiske tekster
  • Lenker
    • Arkiv
    • Nettsider
  • English
  • Aktiviteter

Oslo: Kraftfull markering av NKPs 100-årsjubileum

  • 5. november 2023

Den 4. november var det 100 år siden stiftelsen av Norges Kommunistiske Parti, og denne historiske dagen ble markert av kommunister og revolusjonære på kraftfullt vis i Oslo, med aktiv deltagelse av kamerater fra flere land.

Dagen begynte med et seminar om historien til NKP og om nødvendigheten av å rekonstituere partiet som et maoistisk og militarisert kommunistparti. På seminaret ble det også fremført hilsener, og særlig hilsenen fra Internasjonalt Kommunistisk Forbund ble varmt mottatt.

Etter seminaret ble det avholdt en demonstrasjon. Under parolen «NKP 100 år – rekonstituer Norges Kommunistiske Parti» marsjerte kommunister og revolusjonære i rekker og med trommer fra Bjølsen, gjennom Sagene og inn til bautaen som er reist på Nordre gravlund for  23 ledende medlemmer i Norges Kommunistiske Partiet, som falt i kamp mot fascismen under 2. verdenskrig.

Demonstrasjonen bar røde faner med hammer og sigd, fanene til Internasjonalt Kommunistisk Forbund (IKF) på flere språk, samt en palestinsk fane. Til taktfast tromming ropte demonstrasjonen flere slagord, for eksempel «Rekonstituer NKP!», «Død over imperialismen, folkekrig fram til kommunismen!», «Long live ICL!» («Lenge leve IKF!») og «Leve, leve, leve Palestina!».

Vel framme ved bautaen på Nordre gravlund, ble det tent fakler og lagt ned et bånd til heder og ære for de falne kameratene. Der ble det også holdt flere appeller, blant annet av tilreisende kamerater fra utlandet. En egen appell ble til støtte for den væpna palestinske nasjonale frigjøringskampen. Hovedappellen handlet om martyrene og at disse lever videre i proletariatets kamp og i kampen for partiet og revolusjonen.

Etter denne kraftfulle markeringen ble det holdt en festmiddag, hvor flere taler og hilsener ble holdt, og hvor det ble framført kulturelle innslag, sunget og danset til sent på natt.

Bilder fra markeringen:

Les mer:

Røde Fane: NKP 100 år – rekonstituer Norges Kommunistiske Parti!
4. november: Norges Kommunistiske Parti 100 år
Trondheim: Aksjon for NKP 100 år og Palestina
NKP 100 år: Partiets kamp mot fascistisk okkupasjon
NKP 100 år – evig ære til partiets martyrer!
NKP 100 år: Kampen for Internasjonalen i 1923

Kjære leser!

Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.

Related Topics
  • Demonstrasjoner og markeringer
  • Internasjonalt Kommunistisk Forbund
  • Maoisme
  • Norges Kommunistiske Parti
Tjen Folket Media
© 2024 Tjen Folket Media

Input your search keywords and press Enter.