Av en kommentator for Tjen Folket Media.
De fleste norske universiteter og høyskoler skal nå bruke et amerikansk driftet innloggingssystem. Dette gir amerikanske myndigheter den juridiske retten til innsyn i disse personopplysningene.
Den statlige IT-leverandøren Sikt ønsker at alle norske universiteter og høyskoler bruker det samme identitets- og tilgangssystemet, og krever nå at Universitetet i Oslo bytter sitt gamle system med Felles IAM. Felles IAMs data lagres på et datasenter i Stockholm, og driftes av det amerikanske selskapet Amazon Web Services (AWS).
Personopplysninger som blir lagret av Felles IAM er fullt navn, fødselsnummer, postnummer, e-postadresser, mobilnummer og IP-adresser. I tillegg blir også aktivitets- og bruksdata til studenter og ansatte lagret. AWS har ikke tilgang til opplysningene, men siden det driftes fra USA kan amerikanske myndigheter kreve innsyn i informasjonen som er lagret på serverne.
Tidligere i år bestemte den amerikanske kongressens justiskomité at flere store teknologiselskaper måtte overgi informasjon om samtalene de har hatt med EU-byråkrater om digitale regelverk. På samme vis kan amerikanske myndigheter bruke dette til å overvåke studenter i Norge.
Les også:
Referanse:
Torkil Eidegard Heie (2026, 10. september). Kunnskapsdepartementet overkjører UiO med nytt IT-system. Universitas, s. 8-9.
Kjære leser!
Tjen Folket Media trenger din støtte. Vi får selvsagt ingen pressestøtte eller noen hjelp fra rike kapitalister slik som rasistiske “alternative medier”. All vår støtte kommer fra våre lesere og fra den revolusjonære bevegelsen. Vi er dypt takknemlige for dette. Vi overlever ikke uten, og du kan gjøre ditt bidrag ved å støtte oss med det du kan avse.